მისმა უნეტარესმა თქვა, რა არის ღვთის ერთგულება
2023 წლის 6 მაისს, თავის საკვირაო ქადაგებაში, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ თქვა, რომ ღმერთი არ მოელის რაიმე განცხადებას ადამიანისგან, ღმერთის ჭეშმარიტი ერთგულება მისი მცნებების შესრულებაშია, იუწყება news.church.ua.
„რა არის ღვთისადმი ერთგულება? არა დეკლარაციაში, არა რთულად და დამაბნეველად საუბარში, არამედ იმ წმინდა ღვთაებრივი აღთქმების შესრულებაშია, რომელიც ღმერთმა მოგვცა ჩვენი გადარჩენისთვის, ჩვენი სარგებლობისთვის“, - ხაზგასმით აღნიშნა წინამძღვარმა.
„ღმერთს არ სჭირდება ჩვენი მარხვა, ლოცვა, მეტანია და სხვა რამ, მაგრამ ჩვენ ეს გვჭირდება“, - ხაზგასმით აღნიშნა მისმა უნეტარესმა.
„როდესაც ამას ვაკეთებთ, ვემორჩილებით ღმერთს, ვასრულებთ კანონს, რომელიც ღმერთმა დააწესა ადამიანისთვის, რომელსაც მიჰყავს ადამიანი ჭეშმარიტებამდე, რაც ქრისტეშია. როდესაც ჩვენ ვასრულებთ წმინდა საღვთო კანონებს, ჩვენ თვითონ ვხდებით წმინდანი“, - განმარტა მისმა უნეტარესმა.
ადამიანი ხდება ის, რა კანონებითაც ცხოვრობს, დასძინა მან.
„მაგალითად, ქურდებს აქვთ საკუთარი წესები. თუ ადამიანი ცხოვრობს ამ წესებით, მაშინ ის არის ქურდი, ან ხვალ ის გახდება ქურდი. თუ ადამიანი ცხოვრობს ღვთაებრივი წმინდა კანონებით, ის თავად ხდება წმინდა და მისი წმინდა შემოქმედის მსგავსი“, - აღნიშნა უნეტარმა.
„მაშასადამე, ჩვენ უნდა ვეცადოთ შეძლებისდაგვარად შევასრულოთ ღვთიური მცნებები, ვიცხოვროთ ღვთიური სიყვარულის კანონის მიხედვით. რა თქმა უნდა, ზოგჯერ ვცდებით, რაღაც არ გამოგვდის, ვმარცხდებით. ამისთვის ღმერთმა მოგვცა სინანული. თუ რაიმეს კარგად გაკეთება მსურდა და არ გამომივიდა, უნდა ვთქვა: „უფალო, მინდოდა, მაგრამ არ გამომივიდა, მაპატიე და შემიწყალე“. ღმერთს იმაზე მეტი წყალობა აქვს ვიდრე ვინმეს წარმოუდგენია. უფალი კი აპატიებს ადამიანს და დაგვეხმარება ცხოვრების ყველა სირთულესა და განსაცდელში. და ჩვენ ყოველთვის გამარჯვებულები ვიქნებით ყველა იმ ცდუნებასა და განსაცდელში, რომელსაც ვხვდებით ჩვენი მიწიერი მოგზაურობის გზაზე. თუ ასე ვიცხოვრებთ, როცა ღმერთის წინაშე წარდგენის დრო დადგება და ეს დროც დადგება ყველასთვის, ჩვენ შევძლებთ მივიღოთ პატიება ღვთისგან, წყალობა ვიყოთ სასუფეველში, რომელიც უფალმა იესო ქრისტემ თავის აღდგომით დაგვიბრუნა“, - შეაჯამა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ.