ლავრაში პროვოკაციის ორგანიზატორი ბრალდებულია საგზაო შემთხვევის მოწყობაში
ლავრასთან მიტინგების ერთ-ერთ ორგანიზატორს, იარინა არიევას, კიევის საკრებულოს დეპუტატს ,,ევროსოლიდარობიდან’’ და სახალხო დეპუტატის ქალიშვილს, ბრალად ედება ნასვამ მდგომარეობაში ქვეითად მოსიარულეზე ავტომობილით შეჯახება. ამის შესახებ Ukrayinska Pravda კიევის საქალაქო პროკურატურასა და სამართალდამცავი უწყებებში წყაროზე დაყრდნობით იუწყება.
შემთხვევა 2022 წლის 22 ნოემბერს მოხდა, თუმცა ნარკოლოგიური ექსპერტიზის მონაცემები მხოლოდ ახლა გახდა ცნობილი. რესურსის მიხედვით, არიევა გადასასვლელზე შეეჯახა ქალს, რის შედეგადაც მან მიიღო მძიმე დაზიანებები: ყბის ძვლის მოტეხილობები, კბილების დაზინება, კიდურების მოტეხილობა, დახურული კრანიოცერებრალური დაზიანება და სხვა.
იარინა არიევა არაერთხელ ნახეს ლავრასთან გამართულ მიტინგებზე. იგი მართავდა სოციალური მედიის ჯგუფებს, სადაც აქტივისტები კოორდინაციას უწევდნენ მათ საქმიანობას უმე-ის წინააღმდეგ. ასევე, მისი დახმარებით, ლავრის მოპირდაპირედ მდებარე ,,ევროსოლიდარობის’’ ოფისი გახდა აქტივისტების არაოფიციალური შტაბი, სადაც ისინი ინახავდნენ აქციისთვის საჭირო აღჭურვილობას, ისვენებდნენ.
2023 წლის 18 მაისს არიევამ მონაწილეობა მიიღო მკრეხელურ რიტუალში "უმე-მს-ის პანაშვიდი".
თავად არიევამ ფეისბუქზე უმე დაადანაშაულა ნარკოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნები: ”ბოლო ორი თვის განმავლობაში მე აქტიურად ვმონაწილეობდი უმე-ის წინააღმდეგ გამოსვლებში ლავრასთან. მოსკოვის საპატრიარქოს იერარქებს ძალოვან სტრუქტურებზე დიდი გავლენა აქვთ და ეს აშკარად დაგეგმილი დისკრედიტაციაა“.
მანამდე მჟკ-მ წარმოადგინა მასალა, რომელიც ადასტურებს, რომ ლავრასთან აქციებს კოორდინაციას უწევენ პოროშენკოს პარტიის თანამშრომლები.
წმინდა იოანე ოქროპირის პატიოსანი თავი ბუქარესტში გადაასვენეს
თავი უხრწნელი ყურით - სიწმინდე განდიდებულია, როგორც წმინდა ოქროპირის განსაკუთრებული საჩუქარი.
ერდოღანი: ხუთი წლის წინ ჩვენ გავათავისუფლეთ აია-სოფიას ტაძარი ჯაჭვებისგან
თურქეთის მეთაურმა განაცხადა, რომ ალაჰის ნებით, აია-სოფიას ტაძარი სამუდამოდ მეჩეთად დარჩება.
კოლაბორაციონიზმი, - მეუ-მ განმარტა, თუ რატომ ამოიღეს წმინდანთა სიიდან ალექსანდრე ნეველი
მეუ-ს „იერარქმა“ განაცხადა, რომ ის ვერაფერ ცუდს ვერ ხედავს პეტერბურგელი ქსენიასა და მატრონა მოსკოველისთვის პატივის მიგებაში.
ამსტერდამი: უკრაინა სარისკო ინვესტიციაა ეკლესიის წინააღმდეგ რეპრესიების გამო
ადვოკატმა რომში გამართული კონფერენციის მონაწილეებს მიმართა და უკრაინაში მორწმუნეთა უფლებების სისტემურ დარღვევებსა და უკრაინულ ეკლესიაში დევნაზე მიუთითა.