მეუ-ში ერთმა ეპარქიამ უარი თქვა ახალ კალენდარზე გადასვლაზე
მეუ-ს ხარკოვ-პოლტავას ეპარქიის "სასულიერო პირებმა", "არქიეპისკოპოსი" ათანასე შკურუპიის ხელმძღვანელობით, მხარი არ დაუჭირეს მეუ-ს "ეპისკოპოსთა საბჭოს" გადაწყვეტილებას "ბოლშევიკურ კალენდარზე" გადასვლის შესახებ და გადაწყვიტეს ძველ სტილის კალენდრით იხელმძღვანელონ, ამის შესახებ იტყობინება ტელეგრამ-არხი "უკრაინის ეკლესიისთვის".
შეხვედრა გაიმართა 2023 წლის 15 მაისს პოლტავაში, მეუ-ს წმინდა მიქაელის სახელობის საკათედრო ტაძარში.
ხმათა აბსოლუტური უმრავლესობით ეპარქიის კრების მონაწილეებმა გამოთქვეს უთანხმოება მეუ-ში კალენდარული რეფორმის მიმართ: 19 წინააღმდეგი, 1 მომხრე, 3-მა თავი შეიკავა.
„ეპიფანე დუმენკომ და ევსტრატი ზორიამ ეკლესია გაიყო. მათ არ უკითხავთ ხალხისთვის, მაგრამ გადასცეს გადაწყვეტილება, რომელიც მხოლოდ ბერძენი კათოლიკეებისთვის იყო სასარგებლო. აფანასი შკურუპიის ეპარქიის პოზიცია მხოლოდ აისბერგის მწვერვალია, მეუ-ს სამრევლოების უმრავლესობა, რიგითი მღვდლების გამოკითხვის თანახმად, არ ამტკიცებს ახალ სტილს, ”- ნათქვამია შეტყობინებაში.
როგორც მჟკ მანამდე იტყობინებოდა, მთავრობა გვპირდება, რომ სახელმწიფო დღესასწაულები მეუ-სა და უბკე-ის კალენდრის ცვლილების შემდეგ შეიცვლება.
В РФ დაასახელეს უკრაინასთან ვატიკანში მოლაპარაკებების ჩატარება «არარეალისტურად»
ლავროვმა განაცხადა, რომ ორი «православული ქვეყნების» მოლაპარაკებები «კათოლიკურ პლატფორმაზე» ვატიკანისთვის არ იქნება კომფორტული.
Минკულტმა წარადგინა დროებითი ხელმძღვანელი ლავრის ნაკრძალის
ლავრის ეროვნული პარკის მოვალეობის შემსრულებელი გახდა სვეტლანა კოტლიარევსკაია.
«სოფია კიევის» თავი გაათავისუფლეს ქორწილის გამო ტაძარში დიდ პარასკევს
კულტურის სამინისტრომ ნელუ კუკოვალსკაია გაათავისუფლა სფირის საკათედრო ტაძარში შეკვეთილი ღონისძიების ჩატარების შემდეგ.