ისტორიაში პირველად, ქვეყნის პრეზიდენტი გეი გახდა
2023 წლის 31 მაისს ლატვიის პარლამენტმა ახალი პრეზიდენტი აირჩია. იგი საგარეო საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელი ედგარს რინკევიჩი გახდა, იუწყება ინტერფაქსი.
რინკევიჩი მსოფლიოსთვის ცნობილი გახდა, როდესაც 2014 წლის ნოემბერში გამოვიდა და საჯაროდ გამოაცხადა თავისი ჰომოსექსუალური ორიენტაცია. „ჩვენმა ქვეყანამ უნდა შექმნას სამართლებრივი რეგულაცია ყველა ტიპის პარტნიორობისთვის, მე ვიბრძოლებ ამისთვის, ვიცი, რომ ახლა მეგაისტერია გაიზრდება, მაგრამ მე ვამაყობ, რომ გეი ვარ“, - თქვა მაშინ რინკევიჩმა. მისმა აღიარებამ ევროპაში პოლიტიკოსების მოწონების კომენტარები გამოიწვია.
ამავდროულად, როგორც რინკევიჩმა თქვა, მისი ოჯახი არ იყო ენთუზიაზმით განწყობილი ამ ფაქტის მიმართ: „აღფრთოვანებული არ ყოფილან ამ ფაქტით, მაგრამ არც სახლიდან გავუგდივართ“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ზელენსკის დავალებით, იუსტიციის სამინისტრო ამზადებს კანონპროექტს ერთსქესიანთა პარტნიორობის შესახებ.