მიტროპოლიტმა თეოდოსმა განმარტა, თუ რატომ არ არის მეუ-ში "გადასვლები" ჩერკასში
ჩერკასის ეპარქიის მმართველმა ეპისკოპოსმა, მიტროპოლიტმა თეოდოსმა, რომელსაც ხელისუფლებამ მიუსაჯა შინაპატიმრობა გაყალბებული ბრალდებების გამო, ვიდეომიმართვაში განმარტა, თუ რატომ არ არის არც ერთი "გადასვლა" მეუ-ში ჩერკასში.
ეპისკოპოსმა ისაუბრა დისკუსიაზე ინტერნეტში, სადაც ხალხს აინტერესებდა, რატომ ხდებოდა მასობრივი „გადასვლები“ მეუ-ში სოფლებში, მაშინ როცა ქალაქებში პრაქტიკულად არ გადასულან.
„ფაქტია, რომ გადასვლები უმეტესწილად არ ხდება. ხდება ბანალური თავდამსხმელი ქონების, ტაძრების რელიგიური შენობების და მიწის ნაკვეთის ჩამორთმევით. ქალაქში ამის გაკეთება ძალიან რთულია. რატომ? იმიტომ, რომ დამპყრობლების მთავარი სქემა რელიგიური თემისა და ტერიტორიული თემის ცნებების ჩანაცვლებაა“, - ამბობს მიტროპოლიტი თეოდოსი.
მან დეტალურად განმარტა, თუ რით განსხვავდება რელიგიური თემი ტერიტორიულისაგან.
„არსებობენ მორწმუნეები, მორწმუნეთა ხერხემალი როგორც წესი, პატარა სოფელში 20-30 ან 50 ადამიანი გამუდმებით დადის ტაძარში, ვინც ააშენა ან აღადგინა ტაძარი, ყოველ კვირას წირვაზე მიდის აღსარებაზე, რეგულარულად ეზიარება ქრისტეს წმინდა საიდუმლოებებს“, - ამბობს ეპისკოპოსი. - ასეთი ადამიანებისთვის ღმერთი და ეკლესია უმთავრესია. მათ ყველაფერი ტაძარში მოაქვთ. და თუ ორი კვირის მანძილზე ეკლესიაში არ ყოფილან, მოუსვენრობას გრძნობენ. ეს 20-30 ადამიანი რელიგიური თემია. კანონის მიხედვით კი, სწორედ ისინი მართავენ იმ ქონებას, რომელიც რელიგიური ორგანიზაციის ბალანსზეა“.
ამასთან, იერარქის თქმით, ადგილობრივი ხელისუფლება „გადასვლების“ დროს კლუბებში სრულიად განსხვავებულ ადამიანებს აგროვებს.
”კარგი, დიახ, ისინი ტაძარში დადიან. წელიწადში ერთხელ ან ორჯერ აღდგომაზე, ნათლისღებაზე წყლისთვის, თაფლის ან ვაშლის საკურთხად. ზოგი საერთოდ არ მიდის. ვიღაცამ არც იცის რომელი ხელით გადაიწეროს პირჯვარი. ვიღაც კი თავს სხვა აღმსარებლობის წევრად აღიარებს: ბერძენი კათოლიკე ან პროტესტანტი, ბაპტისტი. აქ აგროვებენ ამ ხალხს და ხმას აძლევენ ჩვენი ეკლესიის უმე-დან მეუ-ში გადაცემას. ყველამ ერთხმად მისცა ხმა, მოაწერეს ხელი ყალბ ოქმებს, დაამტკიცეს სოფლის საკრებულოს ბეჭდით და გადასცეს სამხარეო ადმინისტრაციას. იქ კი, რა თქმა უნდა, დაამტკიცებენ, რა თქმა უნდა, ხელახლა დაარეგისტრირებენ.