უმე-ში კომენტარი გააკეთეს ტკაჩენკოს მოთხოვნაზე ლავრის დაცლის შესახებ
უმე-ის საინფორმაციო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, მიტროპოლიტმა კლიმენტმა “Strana”-ს კომენტარი გააკეთა კულტურის მინისტრ ტკაჩენკოს განცხადებაზე, რომელშიც ის მოითხოვდა უმე-ს კიევ-პეჩორის ლავრის ტერიტორიის დაცლას სამი დღის განმავლობაში.
მიტროპოლიტი კლიმენტი დარწმუნებულია, რომ ტკაჩენკოს განცხადებებს არანაირი სამართლებრივი შედეგი არ ექნება მონასტერზე.
მან აღნიშნა, რომ ტკაჩენკო რეგულარულად ახმოვანებს აბსოლუტურ სიცრუეს ლავრაზე კულტურის სამინისტროს ქმედებებთან დაკავშირებით. მისი თქმით, კულტურის მინისტრის განცხადებები ეწინააღმდეგება თავად კულტურის სამინისტროს ქმედებებს.
„ტკაჩენკო ამბობს, რომ ხელმოწერილია ლავრას ქონების მიღებისა და გადაცემის აქტი, ხოლო მომდევნო წინადადებაში ამბობს, რომ მონასტერმა უარი თქვა ლავრის ქონების მიღებისა და გადაცემის აქტის ხელმოწერაზე. როგორც ჩანს, ამ აქტს თავად ალექსანდრე ტკაჩენკომ მოაწერა ხელი“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.