ზელენსკი ვატიკანის წარმომადგენელს შეხვდა
2023 წლის 6 ივნისს ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მიიღო რომის პაპის წარმომადგენელი, კარდინალი მატეო ზუპი, კიევში, იუწყება ზელენსკის ტელეგრამ-არხი.
როგორც ზელენსკიმ დაწერა, მხარეებმა „განიხილეს უკრაინაში არსებული ვითარება და ჰუმანიტარული თანამშრომლობა, როგორც უკრაინული მშვიდობის ფორმულის განხორციელების ნაწილი“. პრეზიდენტის თქმით, „მხოლოდ ძალისხმევის, დიპლომატიური იზოლაციისა და რუსეთზე ზეწოლის ერთობლიობამ შეიძლება გავლენა მოახდინოს აგრესორზე და უკრაინის მიწაზე სამართლიანი მშვიდობა დაამყაროს“.
ზელენსკიმ მოუწოდა ვატიკანს „წვლილი შეიტანოს უკრაინის სამშვიდობო გეგმის განხორციელებაში“. მან აღნიშნა, რომ მართალია „უკრაინა მიესალმება სხვა სახელმწიფოებისა და პარტნიორების მზადყოფნას იპოვონ მშვიდობის გზები, მაგრამ რადგან ომი ჩვენს ტერიტორიაზე მიმდინარეობს, მშვიდობის მიღწევის ალგორითმი მხოლოდ უკრაინული შეიძლება იყოს“.