ფანარში პატრიარქმა ბართლომემ ელენსკისთან განიხილა „აქტუალური საკითხები“
2023 წლის 10 ივნისს პატრიარქმა ბართლომემ ფანარის რეზიდენციაში მიიღო უკრაინის სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის ხელმძღვანელი ვიქტორ ელენსკი, ასევე უკრაინელი დიპლომატების ჯგუფი: ელჩი თურქეთში ვასილი ბოდნარი, მთავარი კონსული რომან ნედელსკი, კონსული მაქსიმ ვდოვიჩენკო. იუწყება fosfanariou.
გავრცელებული ინფორმაციით, სსეს-ის ხელმძღვანელმა პატრიარქ ბართლომესთან „აქტუალური საკითხები“ განიხილა. კონკრეტულად რა, არ არის ცნობილი. ელენსკიმ ასევე მიულოცა ფანარის ხელმძღვანელს სახელობის დღე "უკრაინის სახელმწიფოს და ჩემი სახელით".
მოგვიანებით, ელენსკიმ მონაწილეობა მიიღო კონსტანტინოპოლის პატრიარქის მსახურებაში პატრიარქ ბართლომეს გვერდით. ელენსკისთან ერთად ფანარში ჩავიდა მეუ-ს სპიკერი ევსტრატი ზორია.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ელენსკის თქმით, მარქსისტულ-ლენინური თეორია გვაძლევს ინსტრუმენტებს ადამიანის სულიერ სფეროში შეღწევისთვის.