აღიძრა დეპუტატის საქმე, რომელმაც ზოლოჩევიდან უმე–ის განდევნა მოითხოვა
2020 წლის 3 სექტემბერს პოლიციამ ლვოვოვის ოლქის ზოლოჩევის რაიონიში დაიწყო წინასწარი გამოძიება ლვოვის რეგიონალური საბჭოს დეპუტატის, მიროსლავა ბაბინსკაიას ქმედებების ჩადენის მიზნით, რომელიც მიზნად ისახავდა რელიგიური სიძულვილის გაღვივებას უმე-ის წარმომადგენლების მიმართ. ამის შესახებ მჟკ–მა საკუთარი წყაროებიდან შეიტყო.
წარმოება გაიხსნა უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161 მ-ს 1-ლი ნაწილის შესაბამისად (”მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა მათი რასის, ეროვნების კუთვნილების ან რელიგიისადმი დამოკიდებულების გათვალისწინებით”) მღვდელი მაქსიმ იოენკოს მეუღლის, ოლგა შახოვალის განცხადებით, რომელსაც ბრალად ედება ზოლოჩივში მისი კერძო სახლის ტერიტორიაზე უმე–ს ეკლესიის უკანონოდ აშენებაში.
თავის განცხადებაში სასულიერო პირის მეუღლემ აღნიშნა, რომ 2020 წლის ივლისში, ლვოვის რეგიონალური საბჭოს დეპუტატმა მიროსლავა ბაბინსკაიამ, საჯაროდ ზოლოჩევის თემის წინაშე და ადგილობრივ მედიაში შეასრულა ქმედებები, რომლებიც მიზნად ისახავდა რელიგიური მტრობისა და სიძულვილის აღდგენას უმე-ის მორწმუნეების მიმართ. ბაბინსკაიას ქმედებების შედეგად, მღვდლის ოჯახში სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისთვის შეიქმნა საფრთხეები, რაც დღემდე არ წყდება, მღვდლის სახლთან შეხვედრები იმართება და მათი ოჯახისგან ითხოვენ დატოვონ ზოლოჩევი. მან ასევე აღნიშნა, რომ 6 ივლისს აქტივისტებმა მათი სახლის გარშემო გაანადგურეს ღობე.
შეგახსენებთ, რომ ადრე დეპუტატმა მიროსლავა ბაბინსკაიამ მოითხოვა უმე-ის განდევნა ზოოლოჩევიდან და შესთავაზა "სახლის პატრონს საკრებულოს გადაწყვეტილების გამოქვეყნების მომენტიდან მიეცეს 24 საათი რათა დაშლილიყო სამლოცველო, სადაც საეკლესიო მომსახურება ხდებოდა".
როგორც მჟკ–მა განაცხადა, მორწმუნეთა და უმე-ს მღვდლის მაქსიმ იოენკოს დევნა ზოლოჩივში დაიწყო 2020 წლის ივლისში. უგკე-ისა და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა მამა მაქსიმე დაადანაშაულეს მის კერძო ტერიტორიაზე ეკლესიის უკანონო აშენებაში. ლვოვის უმე–ის ეპარქიის სასულიერო პირის კარიბჭე შეურაცხყოფითა და ნაცისტური სიმბოლოებით იყო დახატული, მის სახლთან „ვეჩე“ ჩატარდა უმე–ის წინააღმდეგ და თავად მღვდელს და მის ოჯახს შესთავაზეს ქალაქის დატოვება.
6 აგვისტოს ლვოვის ეროვნული კორპუსის მეომრებმა ჩაქუჩებით მღვდლის სახლის გარშემო გაანადგურეს ღობე, ერთი კვირის შემდეგ კი უცნობმა თავდამსხმელებმა შეუტიეს ბავშვთა მაღაზიას ზოლოჩივში, რომელიც ეკუთვნოდა უმე-ს მრევლს. დანგრეული ღობის აღდგენის შემდეგ, ზოლოჩევის მერიამ მოითხოვა სასამართლოს მეშვეობით მისი დანგრევა, მაგრამ სასამართლომ უარი განუცხადა საკრებულოს სარჩელის დაკმაყოფილებაზე და დაკეტა საქმე.