ფანარის მეთაური: პრივილეგიებს ძალიან ხშირად ვითხოვთ
2023 წლის 18 ივლისს კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ განაცხადა, რომ ქრისტიანებს არ სჭირდებათ ნაციონალიზმთან ასოცირება და პრივილეგიების ძიება.
ევროპის ეკლესიათა საბჭოს გენერალურ ასამბლეაზე სიტყვით გამოსვლისას ფანარის მეთაურმა ევროპაში ეკუმენური მოძრაობის მიზნებსა და ამოცანებზე ისაუბრა.
მისი თქმით, დღეს ქრისტიანებს შორის არის „ბარიერი“, რომელიც ხელს უშლის მათ ერთმანეთის მოსმენაში.
მან აღნიშნა, რომ „როგორც ქრისტიანულმა თემებმა, პირველ რიგში უნდა მივიღოთ თავმდაბალი დამოკიდებულება და ვაღიაროთ, რომ ჩვენც ვართ დამნაშავე ეკუმენიზმის ამ დაკნინებაში“.
„ქრისტეს მაგალითის მიბაძვის ნაცვლად, ჩვენ ძალიან ხშირად გვქონდა მოლოდინი, რომ ჩვენ მოგვემსახურებოდნენ; ჩვენ ძალიან ხშირად ვითხოვდით პრივილეგიებს იმის ნაცვლად, რომ ემსახუროთ დაუცველებს; ჩვენ ძალიან ხშირად ვუკავშირდებით საკუთარ თავს ამ სამყაროს ელიტასთან და ძლიერებთან, ნაციონალიზმთან და ნაციონალურ სახელმწიფოებთან, ნაცვლად იმისა, რომ დაუცველებსა და დისკრიმინირებულებს ვემსახუროთ“, - განაცხადა ფანარის ხელმძღვანელმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ პატრიარქ ბართლომეს თქმით, ფანარის პრივილეგიები მოციქულებისგან იყო მიღებული და ეს დიალოგის საგანი არ არის. კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მეთაურს მიაჩნია, რომ მის გარშემო მყოფებს შურთ ფანარის პრივილეგიების.