ტერნოპოლის სს-ს ხელმძღვანელი, რომელიც უმე-ის გაძევებას ჰპირდებოდა, ქრთამის აღების გამო დააკავეს
2023 წლის 26 ივნისს, უკრაინის ეროვნულმა ანტიკორუფციულმა ბიურომ დააკავა ტერნოპოლის რეგიონალური საბჭოს ხელმძღვანელი მიხეილ გოლოვკო, რომელმაც უმე-ს პოჩაევის ლავრიდან გაძევების და მისი "უკრაინის ეკლესიისთვის" დაბრუნების პირობა დადო. დაკავების შესახებ უეაბ-ს პრესსამსახური იტყობინება.
უწყების ცნობით, თანამდებობის პირმა მოხალისესგან თითქმის 1,8 მილიონი გრივნა მოითხოვა კომუნალური ობიექტების მშენებლობასა და შეკეთებაზე დასრულებული სამუშაოების აქტების ხელმოწერისთვის.
გოლოვკო და ტერნოპოლის სამხედრო სამოქალაქო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის ორი მოადგილე დააკავეს მესამე ტრანშის 600 000 გრივნაზე მეტი ოდენობის გადაცემის დროს.
”მიუხედავად იმისა, რომ მეწარმე ეწეოდა მოხალისეობრივ საქმიანობას და ეხმარებოდა ჯარს, ხელისუფლება მაინც მოითხოვდა ქრთამის გადახდას”, - აღნიშნა უკრაინის ეროვნულმა ანტიკორუფციულმა ბიურომ.
დაკავებულებისთვის უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 368 მუხლის მე-4 ნაწილით ბრალის წაყენება იგეგმება (საჯარო სერვისების მომწოდებელი პირის მოსყიდვა - რედ.). რაც რვა წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
როგორც მჟკ წერდა, ტერნოპოლის საოლქო საბჭოს ხელმძღვანელმა, მიხეილ გოლოვკომ განაცხადა, რომ ის იპოვის „უმე-ს გაძევების“ გზას, თუ პოჩაევის ლავრა რეგიონულ საზოგადოებას გადაეცემა.
მჟკ-მ ასევე დაწერა, რომ სამართალდამცავებმა გამოძალვაში ეჭვმიტანილი, კიევის რეგიონში ეკლესიების ჩამორთმევის ორგანიზატორი დააკავეს.