უმე-მ კომენტარი გააკეთა ეთნოპოლიტიკის სამსახურის მოთხოვნებზე, რომ გაწყვიტოს ურთიერთობა რმე-სთან
უმე-მა განაცხადა, რომ სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის „განმარტებები“, თუ როგორ უნდა დაამტკიცოს ეკლესიამ თავისი გასვლა რმე-ს შემადგენლობიდან, არის აბსტრაქტული და არ გამოიწვევს რაიმე სამართლებრივ შედეგებს. ამის შესახებ უმე-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა მიტროპოლიტმა კლიმენტმა უმე-ს საინფორმაციო ცენტრის კომენტარში განაცხადა.
ეპისკოპოსმა განაცხადა, რომ შეხვედრა, რომელიც თავის წერილში მოიხსენია სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის მეთაურის ვიქტორ ელენსკის მიერ, თავდაპირველად დაგეგმილი იყო კულტურის სამინისტროს ხელმძღვანელსა და კიევის მონასტრის წარმომადგენლებს შორის და განიხილებოდა მონასტრის შემდგომი ფუნქციონირების კონკრეტული საკითხები.
უმე-ის მხრიდან, უნეტარესის ონუფრის ლოცვა-კურთხევით, ამ შეხვედრას ესწრებოდნენ მიტროპოლიტი კლიმენტი, კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის რექტორი, ბელოგოროდკის მთავარეპისკოპოსი სილვესტერი, ლავრის სულიერი საბჭოს წევრი, არქიმანდრიტი ნესტორი, იურისტები და მონასტრის ადვოკატები.
თუმცა ტკაჩენკოს ნაცვლად შეხვედრაზე ვიქტორ ელენსკი მივიდა. ნაკრძალის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი მ. ოსტაპენკო და კულტურის სამინისტროს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის განყოფილების უფროსი მონაწილეობდნენ.
მიტროპოლიტი კლიმენტის თქმით, შეხვედრას წმინდა პრაქტიკული მნიშვნელობა ჰქონდა: „ნაკრძალის უფროსმა გამოთქვა თავისი წინადადებები ლავრის ბერებთან თანამშრომლობის შესახებ. მონასტრის წარმომადგენელმა, თავის მხრივ, ისაუბრეს იმაზე, თუ რა აზრები აქვთ მონასტერ ძმებს ამ წინადადებებთან დაკავშირებით; ლავრის იურისტები დაინტერესდნენ, თუ რა ფორმით მიიჩნევს სამინისტროს ამგვარი ურთიერთობის დოკუმენტირებას შესაძლებლად. საუბარი იყო ასევე კანონის დაცვის მოთხოვნებთან შესაბამისობაზე.
მაშასადამე, ეპისკოპოსისთვის გაურკვეველი დარჩა, თუ რატომ გაასაჯაროვა ელენსკიმ ეს მოვლენა, როგორც შეხვედრა სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურისა და უმე-ის ეპისკოპოსის წევრებს შორის.
მისი თქმით, „ბატონმა ელენსკიმ გამოთქვა გარკვეული პრეტენზიები უმე-ის მიმართ, მაგრამ არ განმარტა, თუ როგორ უკავშირდება ისინი ლავრის სტრუქტურების გამოყენების შესახებ შეთანხმების დარღვევას. როდესაც მას სთხოვეს დაეკონკრეტებინა, კონკრეტულად რა პრეტენზია აქვს სახელმწიფო ორგანოს, რომელსაც ის ხელმძღვანელობს უმე-ის ნორმატიულ დოკუმენტაციაზე ან მისი ხელმძღვანელობის კონკრეტულ ქმედებებსა და განცხადებებზე, ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელმა დაიწყო პრესაში არასწორი პუბლიკაციები და ვიდეო კონტენტი სოციალურ ქსელებში, რაც, რა თქმა უნდა, არ იყო საკმარისი.
სწორედ ამიტომ სთხოვეს ელენსკის „კონკრეტული წინადადებების ჩამოყალიბება, რომლებიც მოგვცემს საშუალებას, მოვხსნათ ასეთი წინააღმდეგობები და გავაფართოვოთ თანამშრომლობის სპექტრი სამუზეუმო დაწესებულებასა და მონასტერს შორის“.
თუმცა, როგორც მიტროპოლიტი კლიმენტი წერს, „ლავრას იურისტების პირდაპირ კითხვაზე, ბ-ნი ელენსკის მიერ წამოჭრილ ყველა საკითხზე კონსენსუსის მიღწევა ნიშნავს თუ არა კულტურის სამინისტროს პოლიტიკის ცვლილებას ლავრასთან მიმართებაში მონასტრის, სასამართლო პროცესის შეწყვეტასა და ლავრის შენობის სარგებლობის შესაბამისი ხელშეკრულებების დადებას, როგორც თავად მონასტრის, ისე სასულიერო აკადემიის მიერ, პასუხი არ გაუცია არც თავად ვიქტორ ელენსკის და არც შეხვედრაზე დამსწრე სხვა კოლეგებს.
ეპისკოპოსმა აღნიშნა, რომ უმე-ის მიერ სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის სურვილების შესრულებასაც კი არანაირი სამართლებრივი შედეგები არ მოჰყვება ეკლესიასა და ხელისუფლებას შორის ურთიერთობაში.
„წერილის ტექსტიდან <...> ირკვევა, რომ მასში ჩამოთვლილი წინადადებები მხოლოდ ეთნოპოლიტიკის სამსახურის ხელმძღვანელის პირადი მოსაზრებების ნაყოფია უკრაინაში ეკლესიასა და სახელმწიფოს შორის ურთიერთქმედების საკითხზე. თუმცა, ეს ასახვა არ შეიცავს რაიმე გარანტიას ამ ურთიერთქმედების ტრაექტორიის გაფართოებისთვის. ეთნოპოლიტიკის სამსახურმა დაწერა კარგად დასაბუთებული პოზიციების ასლები ყველა საკითხთან დაკავშირებით, რომელიც საჭირო იყო უმე-ის მიერ გასარკვევად.
სიტუაცია ისეთია, რომ უმე-ის ნებისმიერ პასუხში ეთნოპოლიტიკის სამსახურის მოთხოვნაზე, თავად ამ მინისტრთა სამსახურმა არ გამოთქვა მზადყოფნა, უზრუნველყოს იმ შეზღუდვების მოხსნა, რომლებსაც უმე-ს მორწმუნეები ახლა განიცდიან რელიგიის თავისუფლების კონსტიტუციური უფლების განხორციელებაში, მათ შორის კიევ-პეჩორის მონასტრის ტოტალურ მუზეუმად გადაქცევის საფრთხე“, - დაასკვნა მიტროპოლიტმა კლიმენტმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკამ გამოაქვეყნა მოთხოვნები უმე-ის რმე-დან გასვლის შესახებ.