ზელენსკიმ ფანარში "მოსახსენიებელ ლოცვაზე" ილოცა
2023 წლის 8 ივლისს ვოლოდიმირ ზელენსკი მივიდა ფანარში, სადაც პატრიარქ ბართლომესთან ერთად ილოცა "მოსახსენიებელ ლოცვაზე", იუწყება ზელენსკის ტელეგრამის არხი.
„სტამბოლის ფანარის წმინდა გიორგის საკათედრო ტაძარში უკრაინის ომის დროს დაღუპულთა ხსოვნის პარაკლისი გადაიხადეს. მადლობას ვუხდი მსოფლიო პატრიარქ ბართლომეს უკრაინისა და უკრაინელების სულიერი მხარდაჭერისთვის, ლოცვებისთვის მშვიდობისთვის მთელი ჩვენი მიწისთვის, ჩვენი ხალხისთვის“, - წერს ზელენსკი.
ზელენსკის გარდა, „მოსახსენიებელ წირვას“ ესწრებოდნენ პრეზიდენტის აპარატის ხელმძღვანელი ანდრეი ერმაკი, საგარეო საქმეთა მინისტრი კულება და უკრაინის დელეგაციის სხვა წევრები სტამბოლში.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ ბერძნული მედიის ცნობით, ზელენსკი ბართლომესთან ერთად განიხილავს კიევის ლავრის ფანარში გადაცემას.