აქტივისტებმა თბილისში ლგბტ ფესტივალი ჩაშალეს
2023 წლის 8 ივლისს თბილისში, ლგბტ მოძრაობის მოწინააღმდეგეებმა ლისის ტბასთან „ღირსების მარში“ ჩაშალეს და პოლიციის კორდონი გაარღვიეს, ამის შესახებ „თბილისი პრაიდის“ ორგანიზატორებმა Facebook-ზე განაცხადეს.
ღონისძიების მონაწილეების ევაკუაცია განხორციელდა.
„მოგვიწია ტერიტორიის დატოვება. სამართალდამცავებმა ტერიტორიის დაცვა ვერ მოახერხეს. ევაკუაცია სამარშუტო ტაქსით განხორციელდა. გთხოვთ, არ მოხვიდეთ ფესტივალის მოედანზე“, - ნათქვამია ორგანიზაციის განცხადებაში.
Tbilisi Pride-ის ორგანიზატორებმა განაცხადეს, რომ ღონისძიების ჩაშლა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ და ულტრაკონსერვატიულმა მოძრაობამ Alt-Info-მ დაგეგმეს.
ვიდეოში, რომელიც, კერძოდ, ტელეკომპანია მთავარი არხის ეთერში გავიდა, ჩანს, რომ პოლიციამ ფესტივალის რამდენიმე მოწინააღმდეგე დააკავა.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როცა თბილისში ფესტივალი ,,ღირსების მარში’’ ჩაიშალა. 2021 წლის ივლისის დასაწყისში, ღონისძიებამდე მისმა ოპონენტებმა გადაკეტეს რუსთაველის ცენტრალური გამზირი. ამის შემდეგ საქართველოს პარლამენტის შენობის წინ სპონტანური აქცია დაიწყო, მასში სულ მცირე ათასი ადამიანი მონაწილეობდა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, ღონისძიების მოწინააღმდეგეებმა ძალა გამოიყენეს პრესის მიმართ და დაზიანდა Tbilisi Pride-ის (ლგბტ მარშის ორგანიზატორი) ოფისი. შედეგად, აქცია ორგანიზატორებმა გააუქმეს. მოგვიანებით ცნობილი გახდა, რომ „თბილისი პრაიდის“ ოფისს ასაფეთქებელი მოწყობილობა ესროლეს, ერთი ადამიანი დაშავდა.