ინფორმაცია ევროპაში "ლავრას ღირებულებების" გაყიდვის შესახებ ყალბი აღმოჩნდა
12-13 ივლისს რუსეთის ტელეგრამის რამდენიმე არხმა, ბილბორდის ფოტოზე დაყრდნობით, გაავრცელა ინფორმაცია, რომ პარიზის აუქციონის სახლში ამზადებდნენ ღონისძიებას კიევ-პეჩერის ლავრიდან ძვირფასი ნივთების გასაყიდად. ეს განიხილებოდა, როგორც რუსეთის ხელისუფლების ცნობების დადასტურება ლავრიდან ძვირფასი ნივთების მოახლოებული ამოღების შესახებ.
კერძოდ, ცარგრადის ტელევიზიის რესურსი წერდა: „ლავრას საგანძური ლავრიდან გავა. პარიზში მართლმადიდებლური სიწმინდეების აუქციონი გამოცხადდა... ახლა დარწმუნებით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ძარცვა მოხდა. პარიზში არა გამოფენას, არამედ "კიევ-პეჩერის ლავრის საგანძურის "აუქციონს აცხადებენ. იუნესკოს შეუძლია იამაყოს, რომ ყველაფერი გაკეთდა სიწმინდეების შესანარჩუნებლად“.
მჟკ-ის რედაქციამ აუქციონის სახლს მოთხოვნა გაუგზავნა და უარყოფითი პასუხი მიიღო.
„ეს არის აბსოლუტურად ყალბი და ცილისმწამებლური ინფორმაცია. კიევ-პეჩერის ლავრიდან არცერთი ნივთი არ გაიყიდება (რამდენადაც მე ვიცი) არსად საფრანგეთის მასშტაბით, თუ ასეთი ნივთები არსებობს“, - თქვა სერგეი ვოლკოვმა, Osenat-ის სპეციალისტმა რუსული ხელოვნების სფეროში.
მისი ვარაუდით, ფოტო გადაღებულია, სავარაუდოდ, ნიუ-იორკში ან სტამბულში.
„ვიღაცამ გამოიყენა ინფორმაცია ჩვენს სახლში „ოსენატში“ რუსული ხელოვნების მოახლოებული აუქციონის შესახებ და ჩვენი ლოგოს გამოყენებით მოამზადა პლაკატი“, - თქვა Osenat-ის წარმომადგენელმა. - ყველა ოფიციალური ინფორმაცია აუქციონის შესახებ, რომელიც 24 სექტემბერს გაიმართება, ჩვენს ვებგვერდზეა. ლოტების კატალოგი გამოჩნდება მხოლოდ სექტემბრის პირველ კვირაში. ძალიან ვწუხვარ, რომ ასეთი სახის მიზანმიმართულად ცრუ ინფორმაცია ქვეყნდება ინტერნეტში.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ რუსეთის ფედერაციამ განაცხადა, თითქოს წმინდანთა ნაწილებს ლავრიდან დასავლეთში გადააბრძანებდნენ.