"დსრ"-ის ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ დონეცკის და გორლოვკის ეპარქიები გადადიან რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში
უმე-ს საკათედრო ტაძარი დონეცკში. ფოტო: сайт Донецкой епархии
2023 წლის 14 ივლისს "დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის ხელმძღვანელმა" დ.პუშლინმა თავის Telegram-არხზე განაცხადა, რომ უმე-ის ორი ეპარქიის - დონეცკის და მარიუპოლის, გორლოვსკაიასა და სლავიანსკის სასულიერო პირებმა გამოთქვეს რმე-ში გადასვლის სურვილი.
„გულწრფელად ვუჭერ მხარს დონეცკისა და მარიუპოლის სასულიერო პირების, ასევე გორლოვკასა და სლავიანსკის ეპარქიების გადაწყვეტილებას შეუერთდნენ რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას. დარწმუნებული ვარ, რომ ეს არის რთული, მაგრამ სწორი ნაბიჯი“, - განაცხადა პუშილინმა.
მისი თქმით, მან ”სათანადო ბრძანება მისცა დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის იუსტიციის სამინისტროს უზრუნველყოს ყველა საჭირო მხარდაჭერა და დააჩქაროს დოკუმენტების დამუშავების პროცედურა” რუსეთის ფედერაციის კანონმდებლობის შესაბამისად.
ოფიციალურ რესურსებზე არ არსებობს ცნობები ამ ეპარქიების „რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან შეერთების შესახებ“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ „ბერდიანსკის ეპარქია პატრიარქის პირდაპირ დაქვემდებარებაში მიიღო“.