ლავრის მღვდელმთავარი: ეკლესიისა და რწმენის გამო განმიკითხავენ
2023 წლის 4 ივლისს, მას შემდეგ რაც სასამართლოში გამოცხადდა განაჩენი თავისუფლების აღკვეთის შესახებ, მიტროპოლიტმა პავლემ მჟკ-ს კორესპონდენტს განუცხადა, რომ იგი არ ეთანხმება გადაწყვეტილებას, მაგრამ მიიღო იგი როგორც ღვთის ნება.
„არ ვეთანხმები ამ გადაწყვეტილებას. მოსამართლემ აჩვენა, რომ მასზე ზეწოლა ხდება ამ გადაწყვეტილებით დაინტერესებული ადამიანების მხრიდან. მაგრამ მე ამას ვღებულობ როგორც ღვთის ნებას“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა.
მისი თქმით, გირაოს გადასახდელი თანხა არ გააჩნია.
„დღეს მინდა მივმართო დედაჩემს, ვუთხრა, რომ არ უნდა შერცხვეს ჩემი, რადგან ქრისტესთვის, ეკლესიისთვის, რწმენისთვის ვარ განსჯილი. არაფერია, თუ უფალმა დაუშვა, მაშინ ეს მისი წმინდა ნებაა. მე არავისზე არ ვარ განაწყენებული, მხოლოდ პროკურორს და გამომძიებლებს ღმერთს მივანდობ“, - განაცხადა ლავრის ნაცვალმა, რომელსაც სიტყვის დასრულების ნება არ მისცეს. პოლიციელმა მას ადგილის დაკავება მოსთხოვა.