რომის პაპმა ფრენსისმა ევროპას დემოგრაფიული თვითმკვლელობისკენ მოუწოდა
2020 წლის 3 ოქტომბერს, შაბათს, რომის პაპმა ფრანცისმა, ასიზში, წმინდა ფრანცისკის ბაზილიკაში, ვიზიტის დროს, ხელი მოაწერა ახალ ენციკლიურ Fratelli tutti- ს. თარგმანისას მისი სრული სახელია: ”ენციკლური წერილი წმინდა მამა ფრენსისის ყველა ძმასთან  ძმობისა და სოციალური მეგობრობის შესახებ.” და ეს "ძმობა და სოციალური მეგობრობა" პირველ რიგში მუსლიმებთან არის დაკავშირებული. მესამე აბზაცი მოგვითხრობს, თუ როგორ ეწვია ფრანცისკე ასიზსკი სულთან მალიქ ალ-კამილს ეგვიპტეში. ალბათ ლოიალური გრძნობების გამოხატვით, რადგან პონტიფიკოსი წერს: ”ჩვენ გაოცებული ვართ, თუ როგორ ურჩია ფრენსისმა რვაასი წლის წინ თავიდან აეცილებინათ ნებისმიერი სახის აგრესია ან დაპირისპირება, აგრეთვე ეცხოვრათ მოკრძალებული და ძმური“ დამორჩილებით ”მათ მიმართ, ვინც არ იზიარებდა მათ რწმენას". მეხუთე პარაგრაფში რომის პაპმა უკვე ისაუბრა იმამ აჰმად ალ-ტაიბთან საკუთარ შეხვედრაზე, რომელიც შედგა 2019 წელს და რომლის დროსაც მათ ხელი მოაწერეს ძმობის ერთობლივ დეკლარაციას.
Fratelli tutti ენციკლის მთავარი გზავნილი ასეთია: ევროპულმა ქვეყნებმა ყველანაირად უნდა იზრუნონ მიგრანტებზე, ხელი შეუწყონ მათ ევროპაში განსახლებას და მიყვნენ ტოლერანტობის, ღიაობის და მულტიკულტურალიზმის პოლიტიკურ გზას.
მუსლიმი მიგრანტები უნდა გახდნენ ევროპაში პატრონები?
მიგრანტებთან დაკავშირებით რომის პაპს ფრენსისი ეყრდნობა სახარებისეული იგავის მოწყალე სამარიელის შესახებ იმ ფაქტს, რომ ბავშვი იესო ქრისტე და წმინდა ოჯახი უცხოელები იყვნენ ეგვიპტის ქვეყანაში, აგრეთვე წმინდა წერილების მრავალი ციტატას უცხოელების მიმართ დამოკიდებულების შესახებ.
პირველი, რაც არის Fratelli tutti ენციკლებში შოკისმომგვრელი, არის ის, რომ პაპი არსებითად აცხადებს კერძო საკუთრებას არა როგორც კერძო, არამედ საჯაროს. ის ამბობს, რომ ყველას აქვს ამ ქონებით სარგებლობის უფლება.
”ქრისტიანულ ტრადიციას არასოდეს უღიარებია პირადი საკუთრების უფლება აბსოლუტურად ან ხელშეუხებლად და ხაზს უსვამს ნებისმიერი პირადი საკუთრების სოციალურ ფუნქციას. <…> ყველასთვის შექმნილი საქონლის საერთო გამოყენების პრინციპი არის "მთელი ეთიკური და სოციალური წესრიგის პირველი პრინციპი", ეს არის ბუნებრივი, საწყისი და პრიორიტეტული უფლება. ყველა სხვა უფლება საქონელზე, რომელიც აუცილებელია ხალხის ჰოლისტიკური რეალიზაციისთვის, მათ შორის პირადი საკუთრების უფლებები და ნებისმიერი სხვა, ”ამას ხელს არ უნდა უშლიდეს, არამედ, პირიქით, ხელს უნდა უწყობდეს მათ რეალიზაციას”, - ამტკიცებს წმინდა პავლე VI. პირადი საკუთრების უფლება შეიძლება განვიხილოთ მხოლოდ როგორც მეორადი ბუნებრივი უფლება, რომელიც გამომდინარეობს შექმნილი საქონლის უნივერსალური დანიშნულებისაგან და ამას აქვს ძალიან კონკრეტული შედეგები, რაც აისახება საზოგადოების ფუნქციონირებაზე”.
და მეორე ადგილზეა: "პირადი საკუთრების უფლებასთან ერთად ყოველთვის არსებობს პრიორიტეტული და  ყველა კერძო საკუთრების მიწიერი საქონლის უნივერსალურ დანიშნულებაზე დაქვემდებარების წინა უფლება, და, შესაბამისად, ყველას მათი გამოყენების უფლება."
ქონების ხასიათზე მსჯელობა სასულიერო პირისთვის საერთოდ ძალიან უჩვეულოა, მაგრამ საქმე ამაში კი არ არის. რომის პაპს ფრენსისს არ შეუძლია გააცნობიეროს, რომ ამ განცხადებით ის რეალურად ითხოვს მცნების დარღვევას "არ მოიპარო". რკე-ს ხელმძღვანელის დამტკიცება ნიშნავს, რომ თუ ვინმეს ჭამა სურს, მას შეუძლია უბრალოდ წავიდეს მაღაზიაში და აიღოს იგი. თუ ვინმეს ღამის გასათევი ადგილი არ აქვს, მას შეუძლია ნებისმიერ სახლში შევიდეს და იქ გაათენოს ღამე. თუ ვინმეს მიაჩნია, რომ ის სხვაზე უფრო ღარიბია, მაშინ მას შეუძლია აიღოს და "გამოასწოროს" ეს სიტუაცია. ყოველივე ამის შემდეგ, ”ყველასთვის შექმნილი საქონლის საერთო გამოყენების პრინციპი” მთელი ეთიკური და სოციალური წესრიგის პირველი პრინციპია ”.
რკე-ს ხელმძღვანელის დამტკიცება ნიშნავს, რომ თუ ვინმეს ჭამა სურს, მას შეუძლია უბრალოდ წავიდეს მაღაზიაში და აიღოს იგი. თუ ვინმეს ღამის გასათევი ადგილი არ აქვს, მას შეუძლია ნებისმიერ სახლში შევიდეს და იქ გაათენოს ღამე. თუ ვინმეს მიაჩნია, რომ ის სხვაზე უფრო ღარიბია, მაშინ მას შეუძლია აიღოს და "გამოასწოროს" ეს სიტუაცია.
რომის პაპი ფრენსის ამბობს, რომ მიგრანტებს უნდა ჰქონდეთ იგივე შეღავათები, როგორც მკვიდრ ევროპელებს: ”არავინ არ უნდა დარჩეს დაუცველ მდგომარეობაში, სადაც არ უნდა დაიბადოს იგი <...> სახელმწიფო საზღვრებს არ შეუძლიათ ხელი შეუშალონ ამ პროცესს. როგორც მიუღებელია ადამიანისთვის ნაკლები უფლებების ქონა, რადგან ის ქალია, ასევე დაუშვებელია, რომ დაბადების ადგილი ან საცხოვრებელი ადგილი თავისთავად იწვევდეს ნაკლებ შესაძლებლობებს ღირსეული ცხოვრებისა და განვითარებისათვის. "
ანუ, არა აქვს მნიშვნელობა იმუშავებ თუ არა, შენ მაინც შეგიძლია გამოიყენო ის, რაც ვინმეს აქვს მიღებული. რომის პაპა ფრანცისკე ამ სიტყვებით აშკარად მოუწოდებს მიგრანტებს აიღონ ის, რაც მათ სჭირდებათ, საკუთრების მიუხედავად.
მრავალი ფაქტი ამბობს, რომ შუა აღმოსავლეთიდან მიგრანტთა აბსოლუტური უმრავლესობა არ მუშაობს და არც სურთ მუშაობა. ისინი ღებულობენ ზღაპრულ შემწეობას თავიანთ სამშობლოს სტანდარტებთან შედარებით და ძალიან კმაყოფილი არიან ამით. და ასე გამოდის, რომ ევროპელებმა უნდა იმუშაონ მიგრანტების დასახმარებლად. და რომის პაპი ფრენსის ლეგიტიმაციას უკეთებს ამ მდგომარეობას: "სინამდვილეში, მეწარმეების საქმიანობა" არის კეთილშობილი მოწოდება, რომელიც მიზნად ისახავს სიმდიდრის შექმნას და ყველასთვის მსოფლიოს გაუმჯობესებას". ნებისმიერ შემთხვევაში, მეწარმეების ეს უნარები, რომლებიც ღვთის საჩუქარია, აშკარად უნდა იყოს ორიენტირებული სხვების წინსვლასა და კატასტროფების დაძლევაზე, განსაკუთრებით დასაქმების მრავალფეროვანი შესაძლებლობების შექმნით.
რომის პაპი ითხოვს მიგრანტთათვის სარგებლის გაზიარებას და სრულიად ავიწყდება პავლე მოციქულის სიტყვები: "... ვინც არ მუშაობს, ის არ ჭამს" (2 თეს. 3, 10).
დიახ, რა თქმა უნდა მდიდრები ღარიბებს უნდა დაეხმარონ. მაგრამ პაპ ფრენსისს არ ესმის ის, რომ თუ მდიდრებისგან ასეთი დახმარების მოთხოვნა და ამავე დროს ღარიბებს არ შეუქმნონ ის პირობები, რომ მათ, თვითონ იმუშაონ საკუთარი თავისა და საზოგადოების სასარგებლოდ, ამგვარი დახმარება ზიანს უყენებს ერთსაც და მეორესაც. მდიდრები კარგავენ ქონებას, ღარიბები კი დამოკიდებულნი და პარაზიტები ხდებიან. როგორც მოგეხსენებათ, უსაქმურობა ყველა მანკიერების დედაა. მაგრამ პაპი მოითხოვს მიგრანტებისთვის სარგებლის გაზიარებას და მთლიანად ავიწყდება პავლე მოციქულის სიტყვები: "... ვინც არ მუშაობს, ის არ ჭამს" (2 თეს. 3, 10).
თავისთავად, პაპი ფრენსისის მოწოდება, მატერიალური სიკეთით სარგებლობაზე, საკუთრების უფლების მიუხედავად, ეს ხალხის ურთიერთობაში რევოლუციაა. მაგრამ რკე-ის ხელმძღვანელი კიდევ უფრო შორს მიდის, ის ამტკიცებს, რომ მთელი სახელმწიფოები თავიანთი ტერიტორიებითა და რესურსებით დედამიწის ყველა მცხოვრების საკუთრებაა.
აი მისი სიტყვები: ”დაჯერება იმისა, რომ დღეს დედამიწაზე საქონელი საერთოა, მოითხოვ იმას, რომ ეს ასევე ეხებოდეს ქვეყნებს, მათ ტერიტორიებსა და მათ რესურსებს. თუ ამას გადავხედავთ არა მხოლოდ კერძო საკუთრების კანონიერების და მოცემული ერის მოქალაქეების უფლებებიდან გამომდინარე, არამედ საქონლის ზოგადი დანიშნულების პირველი პრინციპიდან გამომდინარე, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ თითოეული ქვეყანა უცხოელს ეკუთვნის, ისევე როგორც საქონელი. შეუძლებელია ტერიტორიის უარყოფა გაჭირვებულ პირზე, რომელიც სხვა ადგილიდან მოდის”.
რა არის ეს, თუ არა მუსულმანური ქვეყნების მაცხოვრებლების პირდაპირი მოწოდება, რომ პირველ რიგში, ჩამოვიდნენ ევროპაში და აიღონ ყველაფერი, რაც მათ სჭირდებათ?
ენციკლის მეოთხე თავი მთლიანად ეძღვნება მიგრაციის თემას. მას უწოდებენ: "გულები ღიაა მთელი მსოფლიოსთვის". ამ თავში პაპი მოუწოდებს ხელი შეუწყონ მიგრაციას ყოველგვარი წინაპირობისა და შეზღუდვის გარეშე. აი მისი სიტყვები: ”ჩვენი ძალისხმევა მიგრანტების მოსაყვანად შეიძლება შეჯამდეს ოთხ ზმნაში: მისალმება, დაცვა, ხელისმოწყობა და ინტეგრაცია”. ამ ენციკლიკაში არაფერია ნათქვამი ადგილობრივ მოსახლეობაზე, ევროპელებზე, მათ დაცვაზე, სოციალურ დაცვაზე, მათი ინტერესების განხორციელებაზე. ყველაფერი - მხოლოდ მიგრანტებისთვის.
კერძოდ, პაპი ფრანცისკე მოუწოდებს:
ეს არის ის, რომ ევროპელებმა უნდა აჭამონ, ჩაიცვან, ფეხსაცმელები აჩუქონ, მისცენ საცხოვრებელი, უზრუნველყონ ტრანსპორტით და ა.შ. და ეს ყველაფერი უნდა გააკეთდეს ისე, რომ არაფერი მოითხოვონ სამაგიეროდ, არც მუშაობა. ”ზოგიერთ საქმეს უნდა გაკეთდეს უბრალოდ იმიტომ, რომ ისინი თავისთავად კარგია, არ აქვთ იმედი, რომ რაიმე შედეგს მიიღებენ, ან არ ელიან სამაგიეროს. ეს საშუალებას გვაძლევს მივესალმოთ უცხოელს, თუნდაც ამ მომენტში მას არ მოუტანოს ხელშესახებ სარგებელობას ”, - ამბობს პაპი.
პაპა, მიგრანტები და დანაშაული
მაგრამ, ალბათ, ამ გზით კეთილმოწყობილი მიგრანტები მაინც მადლიერები იქნებიან? იქნებ ისინი მოიქცევიან კანონის ფარგლებში და დაეხმარებიან თავიანთ კეთილისმყოფელებს? სამწუხაროდ ... ფაქტები სხვა რამეს გვიჩვენებს.
მაგალითად, 2019 წლის ნოემბერში შვედეთში, თავისი ლიბერალობით განთქმულმა ლიბერალმა, პრემიერ მინისტრმა სტეფან ლეუვენმა გადაწყვიტა გამოქვეყნებულიყო ძალადობრივი დანაშაულის ამაზრზენი სტატისტიკური მონაცემები და ეს განმარტა ”ინტეგრაციის წარუმატებლობებით”. ცეცხლსასროლი იარაღით მკვლელობების რიცხვი სამჯერ გაიზარდა 2010 წლის დასაწყისიდან. ამ დანაშაულების 90% მიგრანტებს აქვთ ჩადენილი. მიგრანტები 23 – ჯერ (!) უფრო მეტ გაუპატიურებას ახორციელებენ, ვიდრე მკვიდრი მოსახლეობა. სტოკჰოლმში, მალმოში და სხვა დიდ ქალაქებში მთელი ტერიტორიები ეთნიკური გეტოა, სადაც ნარკოტიკებით ვაჭრობა, პროსტიტუცია, იარაღით ვაჭრობა და სხვა დანაშაულებია გავრცელებული და სადაც პოლიციასაც კი ეშინია შესვლის. ამ ტერიტორიებს მართავენ შუა აღმოსავლეთისა და ჩრდილოეთ აფრიკის კრიმინალური კლანები, რომლებიც ავრცელებენ თავიანთ საქმიანობას სხვა ტერიტორიებზე. 2018 წელს შვედეთში 160-ზე მეტი აფეთქება მოხდა, დანია კი იძულებული გახდა 1950-იანი წლების შემდეგ პირველად დაეხურა შვედეთის საზღვარი.
გერმანიაში მიგრანტები, რომლებიც უკვე მოსახლეობის 5% -ს შეადგენენ, სექსუალური დანაშაულის 50% -ზე მეტს ჩადიან. 2017 წელს მიგრანტებმა დღეში საშუალოდ 13 გერმანელი ქალი გააუპატიურეს. 2016 წლის ახალი წლის ღამეს კიოლნში დაახლოებით 1000 მიგრანტი შეიკრიბა ადგილობრივი ქალების "სანადიროდ". პოლიციაში შეიტანეს 454 განცხადება სექსუალური შევიწროებისა და გაუპატიურების შესახებ. 2016 წელს გერმანიის ხელისუფლებამ აღიარა ის ფაქტი, რომ გერმანიის დიდ ქალაქებს თითქმის მთლიანად აკონტროლებენ ძირითადად ლიბანური, პალესტინური და ჩრდილოეთ აფრიკული წარმოშობის კრიმინალური კლანები.
გერმანიაში მიგრანტები, რომლებიც უკვე მოსახლეობის 5% -ს შეადგენენ, სექსუალური დანაშაულის 50% -ზე მეტს ჩადიან.
მსგავსი ვითარებაა ევროპის სხვა ქვეყნებშიც. ეს ყველაფერი კი არ ჰგავს დაჭრილი მოგზაურს კარგი სამარიელის იგავისგან. და წმინდა წერილის სიტყვები საერთოდ არ ეხება ამ სიტუაციას: ”... უყვარს უცხო ადამიანი და აძლევს მას პურს და ტანსაცმელს. გიყვარდეს უცხოც, რადგან შენ თვითონ იყავი უცხო ეგვიპტის ქვეყანაში ”(კან. 10, 18-19). ამ და სხვა ბიბლიური ციტატების გამოყენება უცხოელთათვის მადლის შესახებ, განზრახ სპეკულაციას ჰგავს. მიგრანტების ქცევა ევროპის ქვეყნებში უფრო მეტად მოგვაგონებს ფილისტიმელთა, ამალეკელებს, ქანაანელებსა და სხვა მტრულად განწყობილ ხალხებს ისრაელის მიწებზე. მიგრანტების მოგცევა ევროპაში უფრო შეესაბამება წინასწარმეტყველ იერემიას სიტყვებს: ”აჰა, შენს წინააღმდეგ მე მოვიყვან შორიდან ისრაელის სახლში ხალხს , ამბობს უფალი, ძლიერ ხალხს, ძველ ხალხს, ხალხს, რომლის ენა არ იცი და ამას ვერ გაიგებ. - ამბობს უფალი. მისი ციმციმი ჰგავს ღია კუბოს; ისინი ყველა ძლიერი ხალხია. შეჭამენ შენს მოსავალს და პურს, შეჭამენ შენს ვაჟებსა და ასულებს, შეჭამენ შენს ცხვარს და ხარებს, შეჭამენ შენს ყურძენს და ლეღვს. ისინი მახვილით გაანადგურებენ თქვენს გამაგრებულ ქალაქებს, რომელთა იმედიც გაქვთ ”(იერ. 5: 15-17).
მუსულმანური ევროპა მხოლოდ დროის საკითხია
დიახ, დღეს მიგრანტები მხლით არ ანადგურებენ "გამაგრებულ ქალაქებს". მაგრამ ეს არ არის საჭირო. დღეს დემოგრაფიული ომი განსხვავებული იარაღით მიმდინარეობს. ეს ყველაზე მკაფიოდ გამოხატა პალესტინის განსვენებულმა ლიდერმა იასერ არაფატმა: ”პალესტინელების საუკეთესო იარაღი არაბი ქალის საშვილოსნოა”. საშვილოსნო, რომელმაც მრავალი შვილი გააჩნია.
ევროპის ქრისტიანობის მიმდევრების სწრაფი შემცირების გათვალისწინებით, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ მთელ ევროპულ კონტინენტზე იმართება ისლამი. რა დაემართება ქრისტიანულ ეკლესიებსა და სალოცავებს? წმინდა სოფიას ბოლოდროინდელი მეჩეთად გადაქცევა და საბერძნეთში დიდმოწამე გიორგის სახელობის გამარჯვებული ეკლესიის მიჯაჭვულობა კარგ რამეზე არ მეტყველებს.
როგორც მოგეხსენებათ, ევროპაში მუსულმანურ დიასპორაში შობადობა 5-6-ჯერ მეტია, ვიდრე მკვიდრი ევროპელებისა. ევროპის დემოგრაფიული რუკის რადიკალური ცვლილება მხოლოდ დროის საკითხია და ძალიან მოკლე დროში. ცოტა ხნის წინ უნგრეთის პრემიერ მინისტრმა ვიქტორ ორბანმა თქვა, რომ 30 წლის შემდეგ ევროპის მოსახლეობა 20% მუსლიმი იქნება, ხოლო დიდ ქალაქებში მუსლიმები მოსახლეობის ნახევარზე მეტს შეადგენენ. და ეს მაინც ძალიან ოპტიმისტური სცენარია ქრისტიანებისთვის. ევროპის ქრისტიანობის მიმდევრების სწრაფი შემცირების გათვალისწინებით, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ მთელ ევროპულ კონტინენტზე იმართება ისლამი. რა დაემართება ქრისტიანულ ეკლესიებსა და სალოცავებს? წმინდა სოფიას ბოლოდროინდელი მეჩეთად გადაქცევა და საბერძნეთში დიდმოწამე გიორგის სახელობის გამარჯვებული ეკლესიის მიჯაჭვულობა კარგ რამეზე არ მეტყველებს.
მიგრანტების პოლიტიკის მარცხი და მისი დამანგრეველი შედეგები ევროპისთვის უკვე აღიარებულია მრავალი პოლიტიკური ძალისა და სოციალური მოძრაობის მიერ. მაგრამ რომის პაპი ფრენსისი, თავისი ენციკლური ფრატელის ტუტით, გვთავაზობს არა მხოლოდ მიგრანტების ნაკადის შეზღუდვას, არამედ, პირიქით, ფართოდ გაუღონ მათ კარი და ამით ჩაიდინონ ნამდვილი დემოგრაფიული თვითმკვლელობა ევროპაში.
მოვა დრო, როდესაც მიგრანტები დასავლეთ ევროპის ქვეყნებში გაანადგურებენ რესურსებს და ჩვენთან გადმოვლენ. ეს მოხდება ასი პროცენტიანი ალბათობით.
რაც შეეხება უკრაინას, ჩვენ პარადოქსულ სიტუაციაში აღმოვჩნდით: ჩვენ თავს კარგად ვგრძნობთ, რადგან ცუდად ვართ. ჩვენ ევროპაში ყველაზე ღარიბი ქვეყანა ვართ (მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, 2019 წლისთვის) და ამიტომ მიგრანტები ჩვენთან არ მოდიან. ჯერჯერობით არ მოდიან. ისინი ბევრად უფრო მაძრარნი არიან გერმანიაში, შვედეთში ან ნიდერლანდებში.
დადგება დრო, როდესაც ისინი დასავლეთის ევროპის ქვეყნებში რესურსებს გაანადგურებენ და ჩვენსკენ წამოვლენ. ეს მოხდება თითქმის ასი პროცენტიანი ალბათობით, მაგრამ უკრაინას აქვს კიდევ რამდენიმე წელი, ან შესაძლოა ათწლეულები, ამ საფრთხეზე პასუხის გაცემისთვის. ასეთი წინააღმდეგობის ერთ – ერთი ელემენტი უნდა იყოს კომპეტენტური მიგრაციული პოლიტიკა, რომელიც ხელს შეუშლის უკრაინაში არასასურველი ელემენტების შეღწევას: კრიმინალები, ბოევიკები, რადიკალი ისლამისტები და ა.შ. ევროპაში ასევე არის ქვეყნები, სადაც ძალიან მკაცრი საემიგრაციო კანონებია. მათი გამოცდილებიდან ჩანს, რომ დაავადების თავიდან აცილება ბევრად უფრო ადვილია, ვიდრე მისი მოგვიანებით განკურნება.
დასავლეთ ევროპის ქვეყნების გაკვეთილების შეთვისება შეიძლება და ვცდილოთ არ გავიმეოროთ მათი შეცდომები. მაგრამ ენციკლური ფრატელის ტუტი სავალდებულო გახდა ყველა კათოლიკეისთვის მას შემდეგ, რაც რომაელმა პონტიფიკოსმა ხელი მოაწერა მას. ეს მნიშვნელოვნად განსაზღვრავს ვატიკანის ყველა მომხრე, მათ შორის უკრაინელი ბერძენი კათოლიკეების მიგრაციისადმი დამოკიდებულებას. ყველამ იცის, რამდენად დიდია უბკე–ის გავლენა უკრაინის ძალაუფლების სტრუქტურებზე და, შესაბამისად, სახელმწიფო გადაწყვეტილებების მიღებაზე. თუ მოხდება უბკე-ის გაერთიანება მუე-სთან, რომლის შესახებ ორივე რელიგიური ორგანიზაციის მხრიდან მკაფიო სიგნალებია, მაშინ ახალი სტრუქტურა კიდევ უფრო ძლიერ ბერკეტებს მიიღებს უკრაინის პოლიტიკურ და სოციალურ ძალებზე. და პაპური ენციკლური Fratelli tutti შეიძლება განხორციელდეს ჩვენს ქვეყანაში, რასაც მოჰყვება შესაბამისიშედეგები.
კონფლიქტი ისრაელსა და ირანს შორის, და თუ უფრო ფართოდ ვიმსჯელებთ – მთელ მუსლიმურ სამყაროსთან, პრინციპულად გადაუწყვეტელია. მაგრამ მისი გადაწყვეტის გზა ქრისტეს მიუთითებს.
ხელისუფლებამ მოიფიქრა, როგორ დაამარცხოს ეკლესია – ყველა მღვდელი ომში გაგზავნოს. რა გზებია ამის თავიდან ასაცილებლად, გარდა მარხვისა და ლოცვისა?