ჰომოსექსუალებმა თავი უნდა გაანებონ ბავშვებს, - უნგრეთის პრემიერ მინისტრი
უნგრეთის პრემიერ მინისტრმა ვიქტორ ორბანმა თქვა, რომ ლგბტ ადამიანებმა "თავი უნდა გაანებონ ჩვენს შვილებს", როდესაც New Straits Times- ის თანახმად, გეი პერსონაჟების მქონე საბავშვო წიგნთან დაკავშირებით კითხვა დაუსვეს.
ორბანმა ავისი აზრი გამოთქვა სექსუალური უმცირესობების პოპულარიზაციის შესახებ და პასუხი გასცა კითხვას წიგნთან დაკავშირებით, რომელიც გამოსცა ლგბტ ასოციაციამ. წიგნის გარშემო კამათი იმის შემდეგ დაიწყო, როცა ერთ-ერთმა პოლიტიკოსმა პრესკონფერენციაზე გაანადგურა ნიმუში და კრებულს "ჰომოსექსუალური პროპაგანდა" უწოდა.
წიგნი "ისტორიის სამყარო ყველასთვის" შეიცავს არატრადიციული სექსუალური ორიენტაციის პერსონაჟებს. მაგალითად, ერთ მოთხრობაში მთავარი პერსონაჟი არის ლესბოსელი კონკია, მეორეში - ტრანსგენდერი დრაკონის მკვლელი.
”უნგრეთს აქვს კანონები ჰომოსექსუალობის შესახებ, რომელიც ემყარება უკიდურესად ტოლერანტულ და მოთმინებით მიდგომას”, - თქვა ორბანმა საზოგადოებრივ რადიოში ინტერვიუს დროს.
”მაგრამ არსებობს წითელი ხაზი, რომლის გადალახვა შეუძლებელია”, - თქვა უნგრეთის პრემიერ მინისტრმა და წიგნს ”პროვოკაციულ მოქმედებად” უწოდა.