მისმა უნეტარესმა მწუხარება გამოთქვა ოდესის დაბომბვის გამო
მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ სამძიმარი გამოუცხადა სასულიერო პირებს, მორწმუნეებს და ოდესის ყველა მცხოვრებს ქალაქზე  ღამის რუსული თავდასხმის გამო, იუწყება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ მწუხარება გამოთქვა 23 ივლისის ღამეს ოდესის რუსული დაბომბვის გამო, რომლის შედეგადაც დაიღუპა მოქალაქეები და ქალაქის საკათედრო ტაძარი დაინგრა.
„ღრმა მწუხარებით მივიღეთ ინფორმაცია ქალაქ ოდესაზე მტრის მორიგი თავდასხმის შესახებ, რის შედეგადაც განადგურდა ფერისცვალების ტაძარი, საცხოვრებელი კორპუსები და სხვა ნაგებობები“, - წერს მისი უნეტარესი მიტროპოლიტ აგაფანგელის, ოდესის ეპარქიის ყველა მართლმადიდებელი ქრისტიანისა და ქალაქის მცხოვრებთა მიმართვაში.
მან აღნიშნა, რომ „განსაკუთრებით მტკივნეულია, რომ ამაღამ კვლავ დაიღუპნენ მოქალაქეები, ბევრი დაშავდა და საავადმყოფოში გადაიყვანეს“.
„გთხოვთ მიიღოთ ჩემი გულწრფელი სამძიმარი ამ დიდ ტრაგედიასთან დაკავშირებით“, - განაცხადა უმე-ის წინამძღვარმა.
მან გაიხსენა, რომ მიტროპოლიტმა აგაფანგელმა "ქალაქ ოდესის სასულიერო პირებთან და მორწმუნეებთან ერთად დიდი ძალისხმევა ჩადო, რათა აღედგინა ფერისცვალების ტაძარი მთელი მისი სილამაზით".
„მე გითანაგრძნობთ თქვენ, თქვენს სამწყსოს და ყველას, ვინც აფასებს ქრისტიანული ტაძრის არქიტექტურის ამ შედევრს, რომელსაც განსაკუთრებული ადგილი უჭირავს სრულიად უკრაინული კულტურული მემკვიდრეობის არქიტექტურულ ძეგლებს შორის“, - წერდა მისი უნეტარესი მიტროპოლიტ აგაფანგელს.
უნეტარესმა აღნიშნა, რომ „ვინც ცას უმიზნებს, ბოლოს თვითონ ხდება სამიზნე“ და ყველა მართლმადიდებელ ქრისტიანს მოუწოდა „მოთმინებისა და ინტენსიური ლოცვისკენ“.
„მოდით, დავძლიოთ ჩვენი რისხვა, არ მივცეთ საშუალება მას ბრმა სიძულვილში გადაიზარდოს. არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ რაც არ უნდა საშინელი იყოს ეს ჟამი, საბოლოოდ გაიმარჯვებს ღვთაებრივი სიყვარული, რომელსაც ვერც ტყუილი და ვერც ძალადობა ვერ გაანადგურებს“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
„თქვენს უწმინდესობასთან და ოდესელ ხალხთან ერთად ვიზიარებ ქალაქში დატრიალებულ უბედურებას, შევთხოვ მოწყალე შემოქმედს მიცვალებულთა განსასვენებლად, მსხვერპლთა განკურნებისთვის და ძალა მოგცეთ, რომ ადეკვატურად გაუმკლავდეთ განსაცდელებს.