ლავრის ბერი - აბრაამი: მოღალატეები არსად არ უყვართ
კიევ-პეჩერის ლავრის ბერმა იეროდიაკონმა ტიტუსმა, მიმართა დუმენკოს დანიშნულ „მეუ-ს მოქმედ ლავრის მმართველს’’ აბრაამ ლოტიშს, რომ მოღალატეები არ უყვართ და არსად არ მიიღებენ. ამის შესახებ მან ლაივ-ჩართვაში განაცხადა, რომელიც სემინარისტ მიხაილ პრაციუკის ინსტაგრამ-გვერდზე გამოქვეყნდა.
„შენ არასოდეს იქნები ჩემი მმართველი. არც შენებს მიგიღებენ. მოღალატეები არსად არ უყვართ, ”- თქვა მან და დასძინა, რომ არც მეუ უცხადებს მას ნდობას, ახალი ღალატის შიშით.
ბერის თქმით, აბრაამმა, როგორც უმე-ის არქიმანდრიტმა, მიიღო საჩუქრები ეკლესიის სასულიერო პირებისა და ეპისკოპოსებისგან, სადილობდა ლავრის მკვიდრებთან და ახლა მას არც კი სურს ძმებთან საუბარი.
„როგორ აპირებთ აქ მმართველის მოვალეობის შესრულებას, როდესაც ბერებთან არანაირი ურთიერთობა არ გაქვთ? ვიცი, რომ აპირებენ თქვენს წარდგენას ჩვენთვის . მე არ მიგიღებთ, რადგან მღვდელმსახურება აკრძალული გაქვთ. მე მყავს ჩემი გუბერნატორი, მიტროპოლიტი პავლე“, - დასძინა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, ლავრას მეუ-ს წევრი აბრაამ ლოტიში მონასტერში მისი უნეტარესის რეზიდენციაში შევიდა.