პოჩაივში მიმავალი მომლოცველები პოლიციამ და SBU-მ "დაშალეს"
უმე-ის ათზე მეტმა მორწმუნემ, რომლებიც წლის ამ დროს ტრადიციულად მიდიოდნენ მოსალოცად ბრაილოვიდან პოჩაივში, გადაწყვიტეს გზის დამოუკიდებლად გავლა. თუმცა, უსაფრთხოების ძალებმა მათ ამის საშუალება არ მისცეს, იტყობინება მჟკ-ს კორესპონდენტი.
ხალხი 17 აგვისტოს გავიდა და იძულებული გახდნენ შემოვლითი გზით ევლოთ, რადგან ყველა დასახლებულ პუნქტთან პოლიციის თანამშრომლები მორიგეობენ.
მიუხედავად ამისა, როგორც მომლოცველებმა განუცხადეს მჟკ-ს, ვინიცას რაიონის ერთ-ერთ მინდორში ისინი პოლიციამ იპოვა და გააჩერა. პოლიციამ გამოიძახა SBU-ს თანამშრომლები. თვითმხილველების თქმით, უშიშროების სამსახურის წევრი ქალებს განსაკუთრებით უხეშად ექცეოდა და უყვიროდა, რომ ისინი „მოსკოვის მღვდელთან“ მიდიოდნენ. მან ჩაიწერა ჯვაროსნების პირადი მონაცემები და დაემუქრა, რომ თუ ისინი სახლში არ დაბრუნდებოდნენ და ისევ „გადააწყდებოდნენ სადმე“, მაშინ მათ „დიდი პრობლემები“ ელოდათ.