პოლიციამ სბუ-სთან ერთად უმე-ს მომლოცველები ხმელნიცკის რეგიონიდან გააძევა
2023 წლის 18 აგვისტოს ავტობუსი რივნედან კამენეც-პოდოლსკის მიმართულებით, რომელსაც გადაჰყავდა 20 უმე-ს მომლოცველი, პოლიციამ სბუ-ს ოფიცრებთან ერთად ქალაქიდან 12 კილომეტრში გააჩერა, განუცხადეს მორწმუნეებმა მჟკ-ს.
გაჩერების მიზეზი არც მძღოლს და არც მგზავრებს არ განუმარტეს. სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლებს არანაირი ოქმი არ შეუდგენიათ. მართვის მოწმობა ახსნა-განმარტების გარეშე ჩამოართვეს, თუმცა საბუთები წარადგინეს, რომ მოგზაურობის მიზანი ტურიზმი იყო.
ერთსაათიანი დაყოვნების შემდეგ, სბუ-ს წარმომადგენლებმა უთხრეს მგზავრებს, რომ მათ ხმელნიცკის რეგიონში შესვლის უფლება არ ჰქონდათ, რადგან უსაფრთხოების ძალები მათ თვლიან კამიანეც-პოდოლსკიდან პოჩაევამდე მსვლელობის მონაწილეებად და მსვლელობა ახლა აკრძალულია. მომლოცველთა დაახლოებით ნახევარი გადმოვიდა ავტობუსიდან და გადაწყვიტეს კამენეც-პოდოლსკამდე დამოუკიდებლად მისულიყო. მეორე ნახევარი მანქანაში დარჩა. მორწმუნეების თქმით, ისინი ტერნოპოლის რაიონის საზღვართან მიჰყავთ. წინ პოლიციის ესკორტის მანქანა მიდის. რა იქნება შემდეგ, არ იციან.
ადრე მჟკ წერდა, რომ კამენეც-პოდოლსკის მერის თქმით, ხელისუფლება ყველაფერს გააკეთებს იმისათვის, რომ მსვლელობა ჩაშალოს.