ის, რომ რმე-მ ჩვენთან ურთიერთობა გაწყვიტა, გაუგებარია - ფანარის მეთაური
კონსტანტინოპოლის ეკლესიის წინამძღვარი, პატრიარქი ბართლომე, თვლის, რომ ფანარისა და რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას შორის ევქარისტიული ზიარების შეწყვეტა აუხსნელია, იტყობინება ვებგვერდი fosfanariou.gr.
2023 წლის 1 სექტემბერს, ეპიფანე დუმენკოს ფანარში ვიზიტთან დაკავშირებით გამოსვლისას, პატრიარქმა ბართლომემ ისაუბრა მის ძალისხმევაზე „მართლმადიდებლური ავტოკეფალური ეკლესიების ერთიანობისა და თანამშრომლობის გასაძლიერებლად“, რომლის ნაყოფი იყო კრეტის საბჭოს მოწვევა 2016 წელს.
მან აღნიშნა, რომ რუსეთის ომი უკრაინის წინააღმდეგ "ზეგავლენას ახდენს ურთიერთობებზე შესაბამის მართლმადიდებელ ეკლესიებს შორის".
პატრიარქმა ბართლომემ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია „ახალი ეკლესიოლოგიის“ შექმნაში დაადანაშაულა და განაცხადა, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ინიციატივით ევქარისტიული ზიარების შეწყვეტა ფანართან იყო „მიუღებელი და აუხსნელი“.
„ჩვენ არ შეგვიძლია დავუშვათ, რომ ევქარისტია იქცეს ერთმანეთზე ზეწოლის ინსტრუმენტად და აიძულოს სხვა ეკლესიები დაემორჩილონ ახალ ეკლესიოლოგიას“, - განაცხადა პატრიარქმა ბართლომემ.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ფანარის ხელმძღვანელის თქმით, რუსეთ-უკრაინის ომში 100 000 უკრაინელი ჯარისკაცი დაიღუპა.