ფანარი: ჩვენ ვერ გამოვიტანთ სხვა ეკლესიების განაჩენს
კონსტანტინოპოლის ეკლესიის წინამძღვარმა, პატრიარქმა ბართოლომეოსმა განაცხადა, რომ იგი არ წარუდგენს სხვა ეკლესიების სასამართლოს გადაწყვეტილებას ტომოსის მინიჭების შესახებ მეუ-სთვის, იუწყება ვებგვერდი fosfanariou.gr.
2023 წლის 1 სექტემბერს, ეპიფანე დუმენკოს ფანარში ჩასვლის თაობაზე სიტყვით გამოსვლისას, პატრიარქმა ბართოლომეოსმა თქვა, რომ ის და მისი ეკლესია აკეთებენ იმას, რაც „ჩვენ სწორად მიგვაჩნია“.
„სხვადასხვა დაძმობილებული ეკლესიები მოგვმართავენ და გვთხოვენ, რომ მსოფლიო საპატრიარქომ კვლავ მოიწვიოს პანმართლმადიდებლური კონფერენცია ან მართლმადიდებლური ეკლესიების წინამძღვართა სინაქსი, რათა განიხილონ უკრაინის საეკლესიო საკითხი“, - განაცხადა პატრიარქმა ბართოლომეოსმა.
თუმცა, მისი თქმით, „ჩვენი საპატრიარქო უარყოფს ამ წინადადებებს, რადგან არ სურს დამოუკიდებლად განხორციელებული კანონიკური აქტი სხვა ეკლესიების განსჯას დაექვემდებაროს“.
„მე ვამბობ „კანონიკურ აქტს“, რადგან უკრაინის ეკლესიისთვის, რომელიც 44 მილიონ მორწმუნეს ითვლის, ავტოკეფალიის მინიჭება მსოფლიო საპატრიარქოს უფლება-მოვალეობების ფარგლებში განხორციელდა“, - ამბობს ბართოლომეოსი.
ფანარის მეთაურმა განაცხადა, რომ „აღმოსავლეთის უძველესი საპატრიარქოების გარდა, ყველა უახლესი მართლმადიდებლური ეკლესია, რომელთაგან პირველი იყო რუსული, მიიღო ავტოკეფალია კონსტანტინოპოლისგან“.
„რატომ არ უნდა მიიღოს უკრაინამ? ეს არის ძალიან მარტივი და გასაგები კითხვა“, - ამბობს ბართოლომეოსი.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ არ აპირებს „არც მართლმადიდებლური საბჭოს და არც წინამორბედთა სინაქსის მოწვევას, რადგან ჩვენ არ გვაქვს სურვილი ეჭვქვეშ დავაყენოთ, მსოფლიო საპატრიარქოს და ახალი საეკლესიო სასამართლოს გადაწყვეტილებები და ინიციატივები“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ფანარში ბართოლომეოსმა დუმენკოსთან უკრაინასთან დაკავშირებული საკითხები განიხილა.