კურსი ტომოსისკენ: "მონტენეგროს ეკლესიაში" ახალი წინამძღვარი აირჩიეს
2023 წლის 3 სექტემბერს ჩერნოგორიის ქალაქ ცეტინში გაიმართა ,,მონტენეგროს ეკლესიის’’ კრება, რომელზეც ორგანიზაციის ახალ ხელმძღვანელად მიხაილ დედეიჩის ნაცვლად ბორის ბოიოვიჩი აირჩიეს, იტყობინება portalanalitika.
შეხვედრაზე დამსწრე ჟურნალისტ ა.სოლდატოვის ჩვენებით, ბოიოვიჩმა გამოაცხადა კურსი „კონსტანტინოპოლის დედაეკლესიად აღიარებისკენ“.
მიხაილ დედეიჩმა არ აღიარებს მის გათავისუფლებას. ამრიგად, მონტენეგროს ეკლესიაში ფორმალურად ორი ლიდერი ჰყავთ.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ 2019 წელს კიევში, ბოიან ბოიოვიჩი მეუ-სთან ერთად მსახურობდა გალის მიტროპოლიტ ემანუელთან (ფანარი) "ლიტურგიაზე", რამაც დიდი სკანდალი გამოიწვია. მეუ-მ განაცხადა, რომ სქიზმატების მონაწილეობა მეუ-ს ლიტურგიაში არ ნიშნავს მათი აღიარების ფაქტს, ხოლო მიტროპოლიტმა ემანუელმა თქვა, რომ მან არ იცოდა წირვა-ლოცვაში სქიზმატიკოსების მონაწილეობის შესახებ.