კიევის რეგიონში, მირონოვკაში, მეუ-ს მომხრეებმა ღამით აიღეს უმე-ის ტაძარი
მირონოვკას ტერიტორიული საზოგადოების მოხალისეთა ფორმირების წარმომადგენლები ,,იცავენ'' ტაძარს მრევლისგან. ფოტო: Telegram-канал Белоцерковской епархии УПЦ
2023 წლის 6 სექტემბერს კიევის ოლქის ქალაქ მირონოვკაში კომენდანტის საათის დროს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა მიქაელის სახელობის ტაძარი აიღეს. ამის შესახებ იტყობინება უმე-ს ბელოცერკოვის ეპარქიის პრესსამსახური.
დაახლოებით 4:00 საათზე, სპორტული აღნაგობის კაცებმა მეუ-ს "მღვდლის" ვლადიმერ პეტრიკის ხელმძღვანელობით გატეხეს უმე-ის ტაძრის გალავნის კარი, შემდეგ კი ეკლესიის, სატრაპეზოს და საკუჭნაოს კარები.
ტაძარში შეკრებილი უმე-ის მორწმუნეები პოლიციამ და ტერიტორიული საზოგადოების მოხალისეთა ფორმირების წარმომადგენლებმა ტაძარში არ შეუშვეს.
როგორც მჟკ იუწყება, 2023 წლის 11 ივნისს, მირონოვკას მაცხოვრებლების შეხვედრაზე, რომელიც მოაწყვეს მეუ-ს მხარდამჭერებმა წმინდა მიქაელის ტაძრის მრევლის მათ ორგანიზაციაში გადასაყვანად, დამსწრეთა უმრავლესობა ეწინააღმდეგებოდა ამ გეგმას. თუმცა, შეხვედრის ინიციატორები, რომელთა შორის იყო „დეკანოზი“ ვლადიმერ პეტრიკი, უგულებელყვეს უმრავლესობის აზრი და თავიანთი თანამოაზრეების ხმა წარმოადგინეს, როგორც „რელიგიური თემის გადაწყვეტილება“. ამ "გადაწყვეტილების" საფუძველზე ხელისუფლებამ წმინდა მიქაელის ტაძრის მრევლი მეუ-ში დაარეგისტრირა.
Тექსტი, რომელიც უნდა ითარგმნოს: ტერნოპოლის ოლქში სასამართლომ განიხილა ჩინოვნიკის საქმე მიწის გადაცემისთვის პოჩაევის ლავრაზე
ტერნოპოლის ოლქის ჩინოვნიკი 68 ათასი გრივნით დააჯარიმეს უძრავი ქონების რეგისტრაციისთვის პოჩაევის ლავრის მონასტრის სასარგებლოდ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისთვის.
თურქეთი პანაგია სუმელაში წირვის ჩატარებას მეორე წელია კრძალავს
დღესასწაული ტრაპიზონის დაცემას ემთხვევა, რომელიც თურქეთში „ოსმალთა გამარჯვებად“ და წირვის აკრძალვის მიზეზად ითვლება.
ამერიკის ეკლესიის ალასკის ეპარქია უკრაინაში მშვიდობისთვის მარხვას აცხადებს
ალასკის მთავარეპისკოპოსმა ალასკაში ტრამპ-პუტინის შეხვედრის წინ სამდღიანი მარხვისა და ლოცვისკენ მოუწოდა.