სასამართლომ მიტროპოლიტ ფეოდოსს შინაპატიმრობა უკანონოდ გაუხანგრძლივა, - ადვოკატი
ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი ფეოდოსის ადვოკატმა ვლადიმერ იუდინმა განაცხადა, რომ სასამართლომ ეპისკოპოსს უკანონოდ გაუხანგრძლივა შინაპატიმრობა. ამის შესახებ საუბარია ადვოკატის ვიდეომიმართვაში, რომელიც უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ჩერკასიის ეპარქიის პრესსამსახურმა გაავრცელა.
იუდინის თქმით, „სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი მკაფიოდ განსაზღვრავს ქმედებების ალგორითმს როგორც პროკურორისთვის, რომელიც მიმართავს აღკვეთის ღონისძიების გაგრძელებას, ასევე სასამართლოსთვის, რომელიც განიხილავს ამ შუამდგომლობას: პროკურორი ვალდებულია წარმოადგინოს წარდგენილი შუამდგომლობის დამადასტურებელი მტკიცებულებები და სასამართლო, რომელიც განიხილავს ამ შუამდგომლობას, ვალდებულია, მისი მტკიცებულებიდან გამომდინარე, დააკმაყოფილოს იგი სრულად, ან ნაწილობრივ, ან საერთოდ უარი თქვას,  რაც უშუალოდ სასამართლოს ევალება, თუ შუამდგომლობა დაუმტკიცებელია“.
ადვოკატის განცხადებით სასამართლო სხდომაზე მან აღნიშნა, რომ პროკურატურის მოთხოვნა მიტროპოლიტ ფეოდოსის შინაპატიმრობის გახანგრძლივების შესახებ უსაფუძვლო იყო.
„შეიძლება თუ არა სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილოს შუამდგომლობა? ჩვენი აზრით, რა თქმა უნდა, ეს შუამდგომლობა დაუკმაყოფილებელი უნდა დარჩენილიყო“, - აღნიშნა ადვოკატმა.
გარდა ამისა, მან კომენტარი გააკეთა პროკურორის განცხადებაზე, რომ უმე-ის ჩერკასის ეპარქიის ბოლო მიმართვა მიტროპოლიტ ფეოდოსის მხარდასაჭერად, სავარაუდოდ, წარმოადგენს "ზეწოლას სასამართლოზე".
„ყველა ადამიანს უკრაინის კონსტიტუციით გარანტირებული აქვს სიტყვის თავისუფლება და ასეთი მოპყრობა სხვა არაფერია, თუ არა სასულიერო პირების მიერ მათი უფლების განხორციელება, რაც გარანტირებულია ჩვენი სახელმწიფოს ძირითადი კანონით. ამიტომ, მიგვაჩნია, რომ პროკურატურის ასეთი განცხადებები არის მანიპულაციური“, - აღნიშნა ვლადიმერ იუდინმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 6 სექტემბერს ჩერკასის სოსნოვსკის რაიონულმა სასამართლომ მიტროპოლიტ ფეოდოსს შინაპატიმრობა კიდევ ორი ​​თვით გაუხანგრძლივა. პროკურორმა კოლომიეცმა მოითხოვა ვადის გახანგრძლივება, რადგან „ეჭვმიტანილი შესაძლოა დაემალოს წინასაგამოძიებო ორგანოებს და ჩაერიოს გამოძიებაში“. პროკურორის თქმით, ეპისკოპოსის „დანაშაული“ „მძიმეა“ და „მთავარი მოწმის ადგილსამყოფელი ამჟამად უცნობია“.