ფანარის მეთაური მიიჩნევს, რომ ეკლესიის ცხოვრება „გამოყენებითი ეკოლოგიაა“
2023 წლის 15 სექტემბერს ფანარის წინამძღვარმა, პატრიარქმა ბართლომემ განაცხადა, რომ ეკლესიის ცხოვრება „გამოყენებითი ეკოლოგიაა“, იუწყება orthodoxianewsagency.gr.
პატრიარქ ბართლომეს თქმით, „ეკოლოგიურ კრიზისს სულიერი მიზეზები აქვს“, რაც იმას ნიშნავს, რომ „მისი დაძლევის მცდელობა სულიერ დონეზე უნდა დაიწყოს“.
„ეკლესია თავისთავად არის გამარჯვება ყველა იმ ძალებზე, რომლებიც იდეოლოგიურად და პრაქტიკულად ხელს უწყობენ გარემოს განადგურებას, როგორიცაა სიხარბე, ადამიანური თვითნებობა, თავმოყვარეობა და ახლობლებისადმი გულგრილობა. არსებითად, ეკლესიის ცხოვრება არის "გამოყენებითი ეკოლოგია", - თქვა ფანარის წინამძღვარმა.
მან აღნიშნა, რომ „ბუნების დაცვა და მოყვასის ჭეშმარიტი პატივისცემა განუყოფელია“ და „ჩვენს ირგვლივ მყოფ ადამიანებზე და ბუნებაზე ზრუნვის უარყოფა არის ღვთის მცნებების უგულებელყოფა“.
„ღმერთი განდიდებულია იქ, სადაც არის სოლიდარობა და სიყვარული, სადაც ჩვენ ვცდილობთ დავიცვათ ბუნება“, - თქვა მან.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ფანარის ხელმძღვანელის თქმით, ეკოლოგია ყველაზე დიდი გამოწვევაა კაცობრიობისთვის.