ადვოკატმა თქვა, ვინ და როგორ გადაიხადა მიტროპოლიტი პავლეს გირაო
დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა, კიევ-პეჩერის ლავრას მმართველის ადვოკატმა, თქვა, რომ მიტროპოლიტ პავლეს 33 მილიონ გრივნაზე მეტი თანხა შეაგროვეს მილიონობით მორწმუნემ მთელი უკრაინიდან. ამის შესახებ მან YouTube არხ "სერგეი შევჩუკთან" ინტერვიუში განაცხადა.
ადვოკატმა თქვა, რომ თანხა უკრაინის სხვადასხვა რეგიონიდან უმე-ის მრევლმა შეაგროვა, კერძოდ, სათემო ეკლესიებში დამონტაჟდა შესაწირები თანხების შესაგროვებლად.
ასევე, მისი თქმით, პირებმა თანხა პირდაპირ სასამართლო განკარგულებაში მითითებულ ანგარიშებზე შეიტანეს.
თუმცა, როგორც ადვოკატმა აღნიშნა, რიგ შემთხვევებში ბანკები უარს ამბობდნენ თანხების მიღებაზე და უკან უბრუნებდნენ მათ ფულს, იმ განმარტებით, რომ „ფინანსური მონიტორინგი არ ახორციელებდა გადახდებს“.
მამა ნიკიტა დარწმუნებულია, რომ ასეთ შემთხვევებში ხდებოდა ადმინისტრაციული რესურსების ჩარევა მიტროპოლიტ პავლეს გირაოს გადახდაზე.
„საჭიროზე მეტი გადაიხადეს. ამ თანხების დაბრუნების საკითხი ახლა წყდება. ხალხმა გამოგვიგზავნა ქვითრები და ჩვენ არაერთხელ მოვითხოვეთ, გაგვეგო, რამდენი თანხა იყო მიღებული. 7 აგვისტოს მდგომარეობით, როდესაც მიტროპოლიტი პავლე გაათავისუფლეს (წინასწარი დაკავების იზოლატორიდან - რედ.), იყო თანხის მნიშვნელოვანი გადაჭარბება“, - დასძინა მან.
ამავდროულად, ლავრის ადვოკატმა განაცხადა, რომ გირაოს ოდენობის დადგენისას სასამართლომ გადააჭარბა დასაშვებ ოდენობას, ხოლო თავად გირაოს ოდენობას პროკურორები და სასამართლო ადგენდნენ უცნობი იურიდიული ფირმების მიერ მომზადებული დოკუმენტების საფუძველზე.
როგორც მჟკ იტყობინება, კიევ-პეჩერის ლავრის მმართველი წინასწარი დაკავების იზოლატორიდან გირაოს სანაცვლოდ გაათავისუფლეს.
მალაიზიაში ქრისტიანი მინისტრი სასამართლოში მოიგო მუსლიმანთან ცილისწამების საქმე.
ჰანა იეომ განაცხადა, რომ გამარჯვებას მნიშვნელობა აქვს არა მხოლოდ პირადად მისთვის, არამედ ქვეყნის ყველა რელიგიური უმცირესობის წარმომადგენლისთვის.
ბერძენმა თეოლოგმა ისაუბრა, როგორ უნდა იყო ქრისტიანი ციფრულ ეპოქაში
«გარე სამყარო ციფრულიზაციით იცვლება, მაგრამ ჩვენი შინაგანი სამყარო ხელშეუხებელი რჩება», – აცხადებს პროტოპრესვიტერი ფეოდორ ზისისი.