მამა: უკრაინის ომი სჭირდებათ იარაღით მოვაჭრეებს
2023 წლის 23 სექტემბერს რომის პაპმა ფრანცისკემ განაცხადა, რომ იარაღით მოვაჭრეები დაინტერესებულნი არიან უკრაინის ომით, იუწყება Reuters.
„მეჩვენება, რომ ამ ომში ინტერესები დაკავშირებულია არა მხოლოდ უკრაინულ-რუსულ პრობლემასთან, არამედ იარაღის გაყიდვასთან, იარაღით ვაჭრობასთან“, - განაცხადა მან.
პონტიფიკოსმა აღნიშნა, რომ „ამ (უკრაინელი - რედ.) ხალხის მოწამეობით არ უნდა ვითამაშოთ.
ჩვენ უნდა დავეხმაროთ მათ პრობლემების მოგვარებაში“. მან აღნიშნა, რომ „ზოგიერთი ქვეყანა უკან იხევს და არ სურს (უკრაინისთვის - რედ.) იარაღის მიცემა“.
მისი სიტყვებით, "ეს არ არის ლამაზი". ვატიკანის წარმომადგენელმა, მატეო ბრუნიმ, პაპის სიტყვებზე კომენტირებისას, თქვა, რომ პონტიფიკოსი „არ იკავებს იმ პოზიციას, რომ გადაწყვიტოს, უნდა გააგრძელონ თუ არა ქვეყნებმა უკრაინაში იარაღის გაგზავნა თუ შეწყვიტონ მათი გაგზავნა“.
ბრუნის თქმით, „ეს იყო ომის ინდუსტრიის შედეგების ასახვა: რომის პაპმა, პარადოქსულად, თქვა, რომ იარაღის მოვაჭრეები არასოდეს იხდიან თავიანთი არჩევანის შედეგების საზღაურს“.