ფანარიონი: უცნაურია, რომ ზოგ ეკლესიას ეჭვი ეპარება ჩვენს პრივილეგიურობაში
კონსტანტინოპოლის ეკლესიის ხელმძღვანელი, პატრიარქი ვარფოლომეი თვლის, რომ სხვა ადგილობრივმა ეკლესიებმა ეჭვქვეშ არ უნდა დააყენონ ფანარიონის „პრივილეგიურობა“. ამის შესახებ მან აცნობა კვიპროსის არქიეპისკოპოს ქრიზოსტომს წერილის მეშვეობით, რომელიც გამოქვეყნდა კვიპროსის ეკლესიის ვებ. გვერდზე 2020 წლის 26 ნოემბერს.
ფანარიონის ხელმძღვანელის აზრით, ყველა მართლმადიდებლური ეკლესია, რომელმაც ეკუმენურ საბჭოებზე ვერ მიიღო ავტოკეფალია (უძველესი საპატრიარქოებისა და კვიპროსის ეკლესიის მაგალითის მიხედვით) „გამოცხადდა ავტოკეფალურად ეკუმენური საპატრიარქოს მიერ, რომელიც ამ მიმართულებით ნებაყოფლობით მოქმედებს როგორც ერთადერთი კომპეტენტური ორგანო“.
პატრიარქი ვარფოლომეი დარწმუნებულია, რომ „ისტორია არაორაზროვნად ამტკიცებს ამას“, და თან გაოცებულია რომ „დღეს ზოგიერთი ეკლესია ეჭვქვეშ აყენებს ამ პრივილეგიურობას, მიუხედავად იმისა, რომ მათი, როგორც თვითმმართველი ეკლესიის არსებობა, სწორედ ფანარიონზეა დამოკიდებული“.
ამასთანავე, ფანარიონის ხელმძღვანელმა მხარი დაუჭირა არქიეპისკოპოს ქრიზოსტომის მხრიდან ამგვარი პოზიციის კრიტიკას, რადგან „ეს აზრი, სანამ უწმინდეს მართლმადიდებლურ ეკლესიაში გამოიწვევს ანტიკანონიკურ დამახინჯებებს, მოითხოვს დაუყოვნებლივ ჩასწორებას.“ პატრიარქ ვარფოლომეის აზრით, „ეკუმენური საპატრიარქო ზუსტად ისე მოიქცა უკრაინული ეკლესიის შემთხვევაშიც, როგორც მოიქცა ყველა სხვა ახალი ავტოკეფალური ეკლესიის გამოცხადებისას, - ნებაყოფლობით და თავდაუზოგავად, საუკუნეების მანძილზე მოქმედი კანონიკური ტრადიციების საფუძველზე. მას სურს ამ ფუნქციის შენარჩუნება და მომავალში ჩვენი უწმინდესი ეკლესიის სამსახურში ყოფნა სწორედ იმ პოზიციიდან, რომელიც მას მიუჩინა ამ უძველესმა ტრადიციამ.“
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ფანარიონის ხელმძღვანელის აზრით, მეუ-ს (უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია) აღიარება - „მართლმადიდებლობის ერთიანობაში გარკვეული წვლილის შეტანის ტოლფასია.