ტაკერ კარლსონმა უკრაინის ხელისუფლება ქრისტიანების დევნაში დაადანაშაულა
2023 წლის 26 სექტემბერს, ცნობილმა ამერიკელმა ჟურნალისტმა ტაკერ კარლსონმა, ოჰაიოში, კლივლენდში, ქრისტიანული სათნოების ცენტრის ღონისძიებაზე გამოსვლისას, თქვა, რომ უკრაინის ხელისუფლება დევნის ქრისტიან მორწმუნეებს.
კარლსონმა გამოსვლის ვიდეო ნაწყვეტი სოციალურ ქსელ X-ში (ადრე Twitter) გამოაქვეყნა. ჟურნალისტმა აუდიტორიას მიმართა: „სად არის უფრო ადვილი იყო ქრისტიანი - რუსეთში თუ უკრაინაში?
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მოცემულ ქვეყანაში არსებული მდგომარეობა უნდა შევაფასოთ იმით, თუ როგორ მიმდინარეობს იქ ქრისტიანების ცხოვრება. „რატომ არ დგება რომელიმე ქრისტიანი მსახური და არ ამბობს: უკრაინაშია თუ რუსეთში ქრისტიანობა უფრო ადვილი?“ -კვლავ იკითხა ტაკერმა.
„ამ ქვეყნიდან ერთ-ერთმა ახლახან დააკავა მღვდლების ჯგუფი და დახურა ეკლესიები პოლიტიკური პოლიციისა და ჯარის დახმარებით. და ეს არ იყო რუსეთი“, - აღნიშნა ჟურნალისტმა.
უკრაინის ხელისუფლებაზე მითითებით, ტაკერმა განაცხადა, რომ „ისინი აკავებენ მღვდლებს. და მე ნამდვილად აღარ მჭირდება ამაზე მეტის ცოდნა."
”ისინი ამბობენ: ”მათ არასწორი თვალსაზრისი აქვთ”. კარგი. მეც არასწორი შეხედულება მაქვს. მაგრამ მე არ მინდა ამის გამო დამაპატიმრონ. არასწორი მოსაზრება არ არის დაკავების საფუძველი“, - განაცხადა ჟურნალისტმა.
მან აღნიშნა, რომ „ქრისტიანების ინსტინქტური რეაქცია ქრისტიანი სასულიერო პირების დაპატიმრებაზე შემაძრწუნებელი უნდა იყოს. Წერტილი".
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ტაკერ კარლსონის თქმით, უკრაინის ხელისუფლების მიერ უმე-ის დევნა ბარბაროსობაა.
ჩერნიგოვში გაიმართა სასამართლო სხდომა ელეცკის მონასტრის გამოყენების საქმეზე
ადგილობრივი заповедник ცდილობს მონაზვნების მონასტრიდან გამოსახლებას.
УПЦ-ის მღვდლებმა მონაწილეობა მიიღეს პუტნაში მდებარე რუმინული მონასტრის ზეიმში
«ჩვენ სიყვარულით მიგვიღეს – როგორც სარწმუნოების ძმები», – თქვა მამა ვიტალი გონჩარუკმა, რომელიც ცოტა ხნის წინ სასტიკად სცემეს ბოევიკებმა ჩერნოვცში საკათედრო ტაძრის დაპყრობის მცდელობისას.
Новинский: ხელისუფლებას აქვს გეგმა, როგორ დაიმორჩილოს УПЦ უწმინდესის გარეშე
ო. ვადიმ ნოვინსკი მიიჩნევს, რომ მოქალაქეობის ჩამორთმევა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვრისთვის - ეს არის ზელენსკის რეაქცია ჩერნოვცებში წარუმატებელ დაპყრობაზე.