"არაქრისტიანული რესურსი": მეუ სიტყვიერად ჩამოშორდა "ელექტრონულ ეკლესიას"
,,ეპისკოპოსი'' სიმონ ზინკევიჩი და ,,ე-ეკლესიის'' თანამშრომელი ოლეგ რაშჩუპკინი (მარჯვნივ). ფოტო: Днепровская епархия ПЦУ
მეუ ჩამოშორდა ონლაინ რესურსს "ე-ეკლესია", სადაც ხდებოდა ონლაინ სანთლების, მოსახსენიებელის, ლიტურგიებისა და კურთხევების შეკვეთა თანხის სანაცვლოდ.
დნეპრის ეპარქიის ფეისბუქის გვერდზე მეუ-მ რესურსს ანტიქრისტიანული უწოდა და განაცხადა, რომ „ჩვენს ეპარქიას, კერძოდ, არც ერთ რელიგიურ თემს და არც ერთ სასულიერო პირს, არაფერი აქვს საერთო ,,ე-ეკლესიის’’ პორტალთან, არც მის შინაარსთან“.
ამავდროულად კრივოი როგის ეპარქიის წმ. სერაფიმე საროველის ტაძრის მოძღვარი ოლეგ რაშჩუპკინი მონაწილეობს ყველა ვიდეოში. უფრო მეტიც, "ე-ეკლესიის" ყველა გადაღება მის ტაძარში მიმდინარეობს.
მეუ-ს რესურსებზე არ არსებობს ინფორმაცია რაშჩუპკინის გათავისუფლების ან აკრძალვის შესახებ. მის ეკლესიას ეწვია "მმართველი ეპისკოპოსი" სიმეონ ზინკევიჩი 2022 წლის აგვისტოში. ამის შესახებაც ეპარქიის რესურსზე გამოქვეყნდა ინფორმაცია. ამჟამად, რატომღაც ის გაქრა, მაგრამ რჩება Google-ის შენახულ ასლებში.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ მეუ-მ შექმნა „ელექტრონული ეკლესია“ სანთლების 100 გრივნად ონლაინ შეკვეთის სერვისით.