რაიკოვცსში ვანდალებმა უმე-ს ტაძარი წითელი საღებავით შეღებეს
2023 წლის 5 ოქტომბერს ხმელნიცკის რაიონის სოფელ რაიკოვცში უცნობმა პირებმა ვანდალურად შეურაცყვეს უმე-ს ღვთისმშობლის ხატის „მანუგეშებელი“ სახელობის ტაძარი: მათ კედლები წითელი საღებავით შეღებეს და იქვე ასფალტზე დატოვეს წარწერა „მოსკოვის საპატრიარქო“. ამის შესახებ იტყობინება უმე-ს ხმელნიცკის ეპარქიის პრესსამსახური.
შეტყობინებაში აღნიშნულია, რომ თავდამსხმელებმა ჩაიდინეს სისხლის სამართლის დანაშაული უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე (რელიგიური სიძულვილის გაღვივება), 194-ე (საკუთრების დაზიანება) და 296-ე (ხულიგნობა) მუხლებით. უმე-ს საზოგადოებამ შესაბამისი საჩივარი შეიტანა პოლიციაში.
„უმე-ის ხმელნიცკის ეპარქია იხსენებს საერთაშორისო უფლებადამცველი ინსტიტუტების, განსაკუთრებით გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის განსაკუთრებულ ყურადღებას უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ მიმართულ ქმედებებზე“, - ხაზს უსვამს პრესსამსახური. „ამიტომ, უმე-ის მორწმუნეთა უფლებების დარღვევის ყველა შემთხვევა განიხილება ადამიანის უფლებების დაცვის საერთაშორისო სამართლებრივი სისტემის ფარგლებში.
როგორც მჟკ იტყობინება, რაიკოვცის ღვთისმშობლის ხატის "მანუგეშებელი" სახელობის უმე-ს ტაძარი აკურთხეს 2023 წლის 6 აგვისტოს ხმელნიცკისა და სტაროკონსტანტინოვსკის მთავარეპისკოპოსმა ვიქტორმა. ეს სოფელი არის ვინიცისა და ბარის ყოფილი მიტროპოლიტის სიმეონ შოსტატსკის მშობლიური მხარე - უმე-ის ერთადერთი მმართველი ეპისკოპოსის, რომელიც გადავიდა მეუ-ში.