რკე-ის თეოლოგი: მე ვერ ვხედავ უმე-ის ანტიუკრაინულ საქმიანობას
ცნობილი კათოლიკე ღვთისმეტყველი, მიუნსტერის (გერმანია) უნივერსიტეტის დამსახურებული პროფესორი, დოქტორი თომას ბრემერი თვლის, რომ უკრაინის ხელისუფლებას უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვის საფუძველი არ აქვს. ამის შესახებ მან რესურს dialogtut.org-ის მიერ გამოქვეყნებულ ინტერვიუში განაცხადა.
პროფესორის თქმით, უმე-ის ცალკეული წარმომადგენლების უკანონო ქმედებები არ შეიძლება გახდეს მთელი ეკლესიის აკრძალვის მიზეზი.
”ნებისმიერი ადამიანი, რომელიც არღვევს კანონს, უნდა დაისაჯოს შესაბამისად”, - თქვა დოქტორმა ბრემერმა. - მაგრამ ორგანიზაციის აკრძალვისთვის ის თითქმის ყოველგვარ საზღვრებს უნდა სცდებოდეს. ის ფაქტი, რომ ადამიანთა გარკვეული რაოდენობა ომის დროს არღვევდა კანონებს და ისინი მიეკუთვნებიან გარკვეულ ორგანიზაციას, ამ შემთხვევაში ეკლესიას, არ ამართლებს ამ ეკლესიის აკრძალვის ფაქტს. მისი აკრძალვისთვის აუცილებელია მისი სისტემური ანტიუკრაინული საქმიანობის დამტკიცება. თუმცა, არსებითად, ასეთ აქტივობას მე ვერ ვხედავ“.
გერმანელმა პროფესორმა ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ის „სკეპტიკურად უყურებს უმე-ის მრევლის „ცუდ“ უკრაინელებად დახასიათების მცდელობებს“.
როგორც მჟკ იტყობინება, პროფესორმა ბრემერმა ადრე განაცხადა, რომ უკრაინის სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის მიერ ჩატარებული უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მართვის შესახებ ქარტიის „რელიგიური ექსპერტიზის“ დასკვნები არ შეიძლება ჩაითვალოს უმე-ის კანონიკური კავშირის დასტურად მოსკოვის საპატრიარქოსთან.