უკრაინელთა კონგრესმა პატრიარქ ბართლომეოსს მოუწოდა შეცვალოს მეუ-ს ტომოსი
უკრაინელთა ევროპულმა კონგრესმა პატრიარქ ბართლომეოსს წერილი გაუგზავნა და მოუწოდა ევროპაში მეუ-ის სტრუქტურის შექმნა დიასპორაზე ზრუნვისთვის. წერილს, რომელსაც ხელს აწერს კონგრესის ხელმძღვანელი ბოგდან რაჩინეცი, ფეისბუქზე უკრაინელების მსოფლიო კონგრესის დასავლეთ ევროპის ვიცე-პრეზიდენტმა, პორტუგალიაში უკრაინელთა კავშირის თავმჯდომარემ პაველ სადოხამ გამოაქვეყნა.
ტექსტში ნათქვამია, რომ რუსეთის შემოჭრის შემდეგ, მილიონობით უკრაინელი აღმოჩნდა საზღვარგარეთ, სადაც მათ ემუქრებათ „მუდმივი და ფართომასშტაბიანი მცდელობები, დაიპყრონ ჩვენი ხალხის სულები რუსი მღვდლებისა და მათი მსახურების მიერ ე.წ. მოსკოვის საპატრიარქოს „უკრაინის“ მართლმადიდებლური ეკლესიისგან, რომელმაც მოიცვა ევროპული ქალაქები“.
ამასთან დაკავშირებით, კონგრესის წევრები სთხოვენ ბართლომეოსს „დააარსოს სპეციალური საეკლესიო სტრუქტურა, რომელიც იზრუნებს ევროპის ქვეყნებში მართლმადიდებელ უკრაინელებზე და ექნება განუყოფელი კავშირი მსოფლიო ეკლესიასთან და ჩვენს წმიდა მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან“.
შეგახსენებთ, რომ ტომოსის დებულებების თანახმად, მეუ-ს იურისდიქცია „შმოიფარგლება უკრაინის სახელმწიფოს ტერიტორიით“ და „არ შეუძლია ეპისკოპოსების დაყენება ან სამრევლოების დაარსება სახელმწიფოს გარეთ; უკვე არსებულები, ბრძანების მიხედვით, ექვემდებარება მსოფლიო ეკლესიას, რომელსაც აქვს კანონიკური ძალაუფლება დიასპორაში.
მჟკ წერდა, რომ 2023 წლის აღდგომა აღნიშნა უმე-ის 40-ზე მეტმა უცხოურმა სამრევლომ ევროპის 15 ქვეყანაში.