ქსელში აღნიშნეს, რომ მეუ მალავს თავისი „ბერების“ რეალურ რაოდენობას
ბერების რაოდენობა არის რეალური საეკლესიო ცხოვრების მთავარი ინდიკატორი, რასაც უკრაინაში მართლმადიდებელ ეკლესიაში მალავენ. ამას ყურადღება მიაქციეს Telegram-არხის «Лабарум. Сим победиши»-ის ავტორებმა, რომლებმაც მიმართეს ოფიციალურ სტატისტიკას, რომელიც განთავსებული იყო უკრაინის კულტურის სამინისტროში არსებულ სქემაზე.
პუბლიკაციის ავტორებმა აღნიშნეს, რომ იყენებდნენ 2017 წლის მონაცემებს - მისაწვდომიდან ყველაზე გვიანს, რადგან „ახალ მონაცემებს განხეთქილებაში მყოფები მალავენ“.
ოფიციალური ინფორმაციის თანახმად, უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის განხეთქილების სტრუქტურების შერწყმის წინ, კიევის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიაში ირიცხებოდა 60 „მონასტერი“, რომლებშიც ითვლიდნენ 219 „ბერს“, ე.ი. „საშუალოდ 3,65 „ბერი“ მოდიოდა „მონასტერზე“ <...> გარდა ამისა, მაგალითად, ჩერნოვეცკის ოლქში 3 „ბერი“ 4 „მონასტერზე“ მოდიოდა, ტერნოპოლის ოლქში კი - 5 „ბერი“ 6 „მონასტერზე“.
ამავე დროს, უკრაინის ავტოკეფალურ მართლმადიდებელ ეკლესიაში „იყო 21 „ბერი“ 13 „მონასტერზე“ მთელ ქვეყანაში. ტერნოპოლის ოლქში 5 „მონასტერზე“ მოდიოდა 5 „ბერი“ (პირდაპირ განდეგილების ქვეყანაა!), ვინიცის ოლქში - 1 „მონასტერში“ 0 „ბერია“.
„სულ ორივე განხეთქილების იურისდიქციაში 2017 წლისთვის იყო 240 „ბერი“ 73 მონასტერზე. 3,29 „ბერი“ 1 „მონასტერზე“, - აზუსტებს тг-არხი.
ამასთან ერთად, უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიაში 2020 წლისთვის ითვლიდნენ 4548 ბერსა და „208 მონასტერს (2017 წლის მონაცემებით). ანუ საერთოსტატისტიკური 21,8 ბერი 1 მონასტერზე“.
ეს ციფრები, აღნიშნეს პუბლიკაციის ავტორებმა, არის „რეალური საეკლესიო ცხოვრების ინდიკატორი“ და, გარდა ამისა, გადმოსცემენ კანონიკური ეკლესიისა და უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლთა რეალურ შესაბამისობას როგორც 19 - 1-თან.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მეთაურმა ეპიფანემ თავის სტრუქტურას უწოდა ყველაზე დიდი რელიგიური ორგანიზაცია უკრაინაში.
დუბოვცეში, ბუკოვინაზე, დევნილი საზოგადოება 3 თვეში ახალი ტაძარი ააშენა
დუბოვცის მიძინების თემი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის შეხვდა ტაძრის დღესასწაულს ახალ ტაძარში.
დილოვოში ხუსტის მიტროპოლიტმა აკურთხა ახალი ტაძრის საკურთხეველი
დასვენების ტახტის კურთხევა და ლოცვები ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლისადმი მშვიდობისთვის გახდა ღვთისმშობლის მიძინების დღესასწაულის მთავარი მოვლენა დილოვოში.