პოლონეთის ეკლესიამ უმე-ის მღვდლები ქველმოქმედებისთვის დააჯილდოვა
2023 წლის 21 ოქტომბერს ქალაქ ვარშავაში, მოციქულთა თანასწორი წმინდა მარიამ მაგდალინელის საკათედრო ტაძარში, პოლონეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ მღვდლები და უმე-ის მოხალისეები დააჯილდოვა ქველმოქმედებისთვის, იუწყება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
მთავარი ჯილდო, უნეტარესი ვარშავისა და სრულიად პოლონეთის მიტროპოლიტ საბას ლოცვა-კურთხევით, გადაეცა უმე-ის კიევის ეპარქიის სასულიერო პირს, დეკანოზ ალექსეი გოდუნს. ჯილდო ვარშავის ეპარქიის ეპისკოპოსმა პავლემ გადასცა.
დაჯილდოების ცერემონიაზე ყველა დამსწრემ ღვთისადმი სამადლობელი ლოცვა აღავლინა , რომ შესაძლებლობა მიეცა შეესრულებინათ ღვთიური საქმე „ჩვენი სუსტი ადამიანური ხელით“.
თავის პასუხში მღვდელმა ალექსიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეს ჯილდო ეკუთვნის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყველა სასულიერო პირს და მორწმუნეს, რომლებიც, მიუხედავად ყველა სირთულისა და დაბრკოლებისა, ეხმარებიან უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცებს და ომში დაზარალებულებს, ვინც დახმარებას საჭიროებს.
მღვდელმა ასევე მადლობა გადაუხადა მის უნეტარეს მიტროპოლიტ საბას მაღალი ჯილდოსთვის და მეტროპოლიტენის ფონდ „ელეოსის“ უკრაინელი ხალხისთვის მხარდაჭერისა და დახმარებისთვის. მან ასევე გამოხატა მადლიერების სიტყვები უნეტარესი კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტ ონუფრეს მამობრივი ლოცვისა და მხარდაჭერისთვის.