,,პატარა ნაპოლეონები’’: "მირიანემ" ხრუშჩოვისა და პოტურაევის ეკლესიასთან ბრძოლის პარალელები გაავლო
რივნის რეგიონის "მირიანეს" ლიდერმა, ტატიანა ცარუკმა, თავის Telegram არხზე გამოქვეყნებულ ვიდეოში, ამჟამინდელ სახალხო დეპუტატებს "პატარა ნაპოლეონები" უწოდა, რომლებიც ებრძოდნენ უმე-ს და მათ საქმიანობა სსრკ კომუნისტური პარტიის გენერალური მდივნის ნიკიტა ხრუშჩოვი მიერ ეკლესიის დევნას შეადარა.
„მართლმადიდებლური ეკლესიის ისტორია ყოველთვის ტრაგიკული იყო. ახლა კი სხვა ეტაპს გავდივართ“, - ამბობს ცარუკი. იგი ამტკიცებს, რომ ეკლესიის მდევნელთა ამჟამინდელი ქმედებები ბოლშევიკების მეთოდებს უმცირეს დეტალებში იმეორებს.
ცარუკმა გაიხსენა, რომ ეკლესიის დევნა გახდა ხრუშჩოვის მუშაობის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი სფერო, რომელმაც დახურა ეკლესიები და დევნიდა სასულიერო პირებს.
ხრუშჩოვი 50 წლის წინ გარდაიცვალა, სსრკ უკვე 32 წელია დაიშალა. ახლა კი, როგორც ჩანს, დემოკრატიულ თავისუფალ ქვეყანაში ახალი ნიკიტა ეკლესიასთან ბრძოლას აპირებს. ის, რა თქმა უნდა, არ არის გენერალური მდივანი, მაგრამ მოკლე დროში აპირებს თავის თანამოძმეს გადააჭარბოს“, - ამბობს რივნის რეგიონის „მირიანეს“ ლიდერი.
ცარუკი თვლის, რომ პოტურაევი ისევე უცერემონიოდ დასრულდება, როგორც ხრუშჩოვი (სსრკ-ში ერთადერთი გენერალური მდივანი, თანამდებობიდან გაათავისუფლეს) და კოლეგები შეაფასებენ მის საქმიანობას.
"ძალიან მომწონს გამოთქმა "პატარა ნაპოლეონები". და ნიკიტა პოტურაევი, ისევე როგორც ხრუშჩოვი და ყველა, ვინც იბრძოდა და იბრძვის ეკლესიის წინააღმდეგ, არინ ,,პატარა ნაპოლეონები’’. არ ვიცი, რა უბიძგებს მათ ამ ბრძოლისკენ, მაგრამ ისინი შეფასებას აუცილებლად მიიღებენ. ისევე როგორც "ჯილდოს", - თქვა ტატიანა ცარუკმა.
მჟკ-მ დაწერა, რომ საზოგადოებრივმა ორგანიზაციამ ,,ერისკაცები’’ გაავრცელა ვიდეო მეუ-ს ეკლესიების ხელში ჩაგდების სქემის შესახებ.