ერდოღანი დასავლეთს: გინდათ ახალი ჯვაროსნული ლაშქრობა ნახევარმთვარის წინააღმდეგ?
2023 წლის 28 ოქტომბერს თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა ისაუბრა სტამბოლის ათათურქის აეროპორტში გამართულ „დიდი პალესტინის მიტინგზე“, იუწყება TRT Haber.
მან მკაცრად გააკრიტიკა ისრაელის სამხედრო ქმედებები ღაზას წინააღმდეგ და დასავლეთი დაადანაშაულა ისრაელების დახმარებაში.
„ჩვენ წინაშეა შემორჩენილი ამბიციები, ვინც შური იძია 1453 წელს სტამბოლის დაპყრობისთვის (ბიზანტიის იმპერიის დედაქალაქის, კონსტანტინოპოლის ამჟამინდელი სახელი, ოსმალებმა დაიპყრეს 1453 წელს - რედ.). გახსოვდეთ, ჩვენ არ ვივიწყებთ მათ, ვინც კედლებზე 1453 დაწერა, არა? ამ მძარცველებს ამ ქვეყანას არ დავუტოვებთ. ჩვენ შევეჩეხეთ მათ თანამედროვე ვერსიებს, ვინც ცდილობდა ჩვენი ერის განადგურებას აღმოსავლეთ და სამხრეთ-აღმოსავლეთ ანატოლიაში სომხების და ეგეოსის, მარმარილოსა და შავი ზღვების ნაპირზე ბერძნების პროვოცირებით. ჩვენ შევეჩეხეთ იმ ადამიანების ანგარიშწორებას, ვინც ბოლო ორი საუკუნის განმავლობაში დაგვაშორა პოლიტიკურად, გეოგრაფიულად, სოციალურად და ეკონომიკურად. ჩვენ არ მივცემთ უფლებას მათ, ვინც ურწმუნოების მახვილი მოიპარა, შეცვალონ სიმართლე ამ აშკარა ჭეშმარიტების არ გაგებით ან ტოლერანტობის გამო მისი ღალატით დაფარვით“, - განაცხადა ერდოღანმა.
მისი თქმით, ისინი, ვინც დასავლეთში „ნიანგის ცრემლებს ღვრიან უკრაინა-რუსეთის ომში გუშინ დაღუპული მშვიდობიანი მოსახლეობისთვის, დღეს ჩუმად უყურებენ ათასობით უდანაშაულო ბავშვის სიკვდილს“.
”თქვენ ტირით უკრაინაში დაღუპულთა გამო, რატომ არ იღებთ ხმას ამ ჩვილების დასაცავად, რომლებიც დაიღუპნენ ღაზაში? ო, დასავლეთო, მე მოგმართავ, გინდა ისევ დაიწყო ჯვაროსნული ლაშქრობა ნახევარმთვარის წინააღმდეგ? თუ თქვენ ასეთ ძალისხმევას მიმართავთ, იცოდეთ, რომ ეს ერი არ მომკვდარა“, - განაცხადა თურქეთის პრეზიდენტმა.
მან ისრაელის ქმედებებს ღაზაში „ხოცვა“ უწოდა და დასძინა, რომ დასავლეთმა „იცის დახოცვა“.
„გუშინ მათ დახოცეს ერთმანეთი, მასობრივად გაანადგურეს ებრაელები გაზის კამერებში და წაშალეს ქალაქები და მათი მოსახლეობა რუკიდან ატომური ბომბებით. იგივე მენტალიტეტია დღეს ღაზას სექტორში“, - განაცხადა ერდოღანმა. ღაზას სექტორში 3600 ბავშვის გარდაცვალება დაადასტურა, ხოლო დაღუპულთა საერთო რაოდენობამ, მისი თქმით, 7700-ს მიაღწია.