კულტურის სამინისტრო პეჩერის სიწმინდეების ავთენტურობას შეამოწმებს
კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტრო გეგმავს ექსპერტიზა ჩაატაროს, პეჩერის წმინდანთა ნეშთების ავთენტურობის დასადასტურებლად. ამის შესახებ telegraf.com.ua-სთან ინტერვიუში კიევ-პეჩერის ლავრის ეროვნული ნაკრძალის გენერალურმა დირექტორმა მაქსიმ ოსტაპენკომ განაცხადა.
„რამდენიმე თვის წინ, საინფორმაციო პოლიტიკისა და კულტურის სამინისტრომ შექმნა კომისია, რომელიც ამოწმებდა მონასტრისთვის გადაცემულ სიწმინდეებს“, - თქვა მან. „მაგრამ არის საზოგადოების მხრიდან ეჭვი, რომ ზოგიერთი სიწმინდე შეცვლილია ან მოიპარეს. ამ კითხვაზე პასუხის გასაცემად და მის დასახურავად კულტურის სამინისტრო სხვადასხვა დარგის სპეციალისტებთან ერთად ჩაატარებს ექსპერტიზას და შეამოწმებს ამ სალოცავებს ავთენტურობას. ჩვენ გვსურს, რომ ჩვენს წინააღმდეგ ბრალდებებს არ ჰქონდეს ადგილი, თითქოს სიწმინდეები მოიპარეს და ყალბ სიწმინდეებს ვინახავთ“.
ოსტაპენკოს თქმით, ”ასეთი შემოწმების გარეშე, საზოგადოების მოთხოვნა დარჩება, იმის გათვალისწინებით, რომ ადამიანების უნდობლობა აქვთ უმე-ის ლიდერის და სხვა წარმომადგენლების მიმართ, რომლებიც დააკავეს თანამშრომლობისა და სხვა სამართალდამრღვევი ქმედებებისთვის.”
„ერთ დროს სახელმწიფომ ეს სიწმინდეები მონასტერს გადასცა და ახლა მათზე კონტროლი სრულად უნდა აღადგინოს“, - მიიჩნევს ოფიციალური პირი.
მისი თქმით, „სწორი ორგანიზაციის“ მიერ ექსპერტიზა შეიძლება ჩატარდეს ექვს თვეში.
„თანამედროვე მეთოდები ამის საშუალებას იძლევა. რა თქმა უნდა, ადვილი არ არის. საჭირო იქნება იმ ბერების ჩართვა, რომლებიც ინახავენ და პატივს მიაგებენ ამ სიწმინდეებს და აქვთ უფლება ,იეკარონ სიწმინდეებს“, - განაცხადა ოსტაპენკომ.
როგორც მჟკ წერდა, 2023 წლის მარტში ალექსანდრე ტკაჩენკომ, რომელიც იმ დროს ხელმძღვანელობდა კულტურის სამინისტროს, თქვა, რომ ლავრას აქვს „მუზეუმის ექსპონატები, მათ შორის წმინდანთა ნაწილები, რომლებიც ასე ვთქვათ, გადასცეს ბერებს ფლობელობაში და რომ მოიწვევენ აუდიტს, რათა დავინახოთ რამდენად კარგად არის შენახული სიწმინდეები”.
ივნისში რუსულმა მედიამ, რუსეთის საგარეო დაზვერვის ხელმძღვანელზე დაყრდნობით, გაავრცელა ინფორმაცია, რომ უკრაინის ხელისუფლება სიწმინდეებს კიევ-პეჩერის ლავრიდან გადააბრძანებს იტალიის, საფრანგეთის, გერმანიისა და ვატიკანის მუზეუმებში.