კულტურის სამინისტრომ მუზეუმებისთვის გამოყოფილი 4,2 მილიარდი არაეფექტურად დახარჯა - ანგარიში
ალექსანდრე ტკაჩენკო, აბრაამ ლოტიში და მაქსიმ ოსტაპენკო კიევის პეჩერსკის ლავრაში. ფოტო: t.me/otkachenkokyiv
2018 წლიდან 2022 წლამდე უკრაინის კულტურის სამინისტრომ არაეფექტურად გამოიყენა სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გამოყოფილი 4,2 მილიარდი გრივნა მუზეუმების „ღირსების რევოლუცია“, „გლოდომორ-გენოციდი“ და ინსტიტუტის ფილიალის სახელმწიფო ეროვნული არქივის საქმიანობისთვის. ეს გამომდინარეობს აუდიტის შედეგიდან, რომლის დასკვნა ბუღალტრული აღრიცხვის პალატის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
აუდიტის შედეგებზე დაყრდნობით, ბუღალტრული აღრიცხვის პალატა აცხადებს, რომ სახსრების არაეფექტური გამოყენების გამო, მუზეუმის შენობები სამუშაოების შესაძლო დასრულებასთან დაკავშირებით გაურკვევლობაშია.
დოკუმენტის მიხედვით, კულტურის სამინისტრომ დაარღვია საბიუჯეტო კანონმდებლობა ჯამური ოდენობით 3,08 მილიარდი გრივნა.
გარდა ამისა, სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გამოყოფილი თითქმის 209 მილიონი გრივნა გამოიყენეს არაპროდუქტიულად, არაეფექტურად და ფუჭად.
ანგარიშში ასევე ნათქვამია, რომ კულტურის სამინისტროს მიერ მენეჯმენტის გადაწყვეტილებების დროულად მიღების გამო, არაეფექტურად იქნა გამოყენებული 91 მილიონი გრივნა, საიდანაც 79,5 მილიონი დაიხარჯა გოლოდომორელ მსხვერპლთა ხსოვნისადმი მიძრვნილი კომპლექსის მშენებლობის ღირებულების გაზრდის გამო.
ბუღალტრულმა პალატამ აღნიშნა, რომ კიდევ 320 მილიონი გრივნა დარჩა გამოუყენებელი კულტურის სამინისტროში საბიუჯეტო პროცესში კანონმდებლობის დაცვაზე კონტროლის არარსებობის გამო.
შეგახსენებთ, რომ კიევ-პეჩერის ლავრის ნაკრძალის დირექტორმა მაქსიმ ოსტაპენკომ განაცხადა, რომ მუზეუმს „კოლოსალური სახსრები“ სჭირდება ლავრის 1000 წლის იუბილესთვის მოსამზადებლად, რომელიც 28 წელში იქნება.
როგორც მჟკ იტყობინება, კულტურის სამინისტრომ განაცხადა, რომ ისინი შეამოწმებენ პეჩერსკის წმინდანების ავთენტურობას.
ელენსკი: მოსკოვთან გაწყვეტისთვის უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას არ სჭირდება მოსკოვში მიმართვა
გესს-ის ხელმძღვანელის თქმით, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიტროპოლიამ უბრალოდ უნდა წარმოადგინოს «მტკიცებულებები» რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიისგან გამოსვლის შესახებ.
ამსტერდამი: აშშ-ში სულ უფრო რთულია უგულებელყო უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის (УПЦ) დევნა
ზელენსკის მომხრეებმა სცადეს ამსტერდამის შეხვედრის ჩაშლა ნიუ-იორკში, მაგრამ ის მაინც შედგა და შეეხო უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დევნის თემას.