ფანარიონმა „გაათხოვა“ უმე, - შოსტაცკი ტომოსის შესახებ
უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის ვინიცკისა და ბარსკის „მიტროპოლიტმა“ სვიმეონ შოსტაცკიმ პროგრამის «На часі»  ეთერში უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მიერ ტომოსის მიღება გათხოვებას შეადარა.
ის ყვებოდა, რომ ეპიფანე დუმენკომ 6 იანვარს ფანარიონის მეთაურისგან პატრიარქ ბართლომესგან მიიღო ტომოსი, „რომელშიც ეწერა, რომ კონსტანტინოპოლის დედა-ეკლესია თავის შვილს, უკრაინის ეკლესიას დამოუკიდებლობას ანიჭებს, ესე იგი ავტოკეფალიას - უშვებს მას“.
შოსტაცკის აზრით, ტომოსის მიღება შეიძლება შევადაროთ იმას, როდესაც „დედა, მშობლები ათხოვებენ ქალიშვილს, ესე იგი უშვებენ მას დამოუკიდებელ ცხოვრებაში. ის მიდის თავისი სახლიდან. ჩვენც ასევე ვგრძნობდით თავს ამ სიმაღლეზე“, - დაასრულა უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის „იერარქმა“.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის „იერარქმა“ სვიმეონ შოსტაცკიმ განაცხადა, რომ ჯერ კიდევ ტომოსის მიღებამდე ეჭვი ეპარებოდა კიევის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის „ეპისკოპოსური“ ქიროტონიების ჭეშმარიტებაში.