ლავრის ნაცვალმა კომენტარი გააკეთა ყოფილ მიტროპოლიტ ალექსანდრესთან შეხვედრაზე
კიევ-პეჩერის ლავრის წინამძღვარმა, მიტროპოლიტმა პაველმა მჟკ-სთვის კომენტარი გააკეთა ყოფილ მიტროპოლიტ ალექსანდრესთან (დრაბინკოსთან) შეხვედრაზე, რომელიც შედგა 2023 წლის 23 ნოემბერს.
„მეუფე ალექსანდრე, მართალია აკრძალულია, მაგრამ მისთვის წოდება არ ჩამოურთმევიათ; გუშინ მოვიდა ჩემთან და მომცა თავისი სახარება უკრაინულ ენაზე“, - თქვა ლავრის გუბერნატორმა.
ეპისკოპოსმა თქვა, რომ მათ არ განუხილავთ საეკლესიო საკითხები, რადგან „ეკლესიამ თავისი სიტყვა თქვა“.
„ჩვენ ჩავუღრმავდით ჩვენი მოგზაურობის მოგონებებს - ათონის წმიდა მთაზე, მის მონაზვნურ ცხოვრებაზე ათონის მთაზე. და მე არ გამიგია რაიმე შეურაცმყოფელი სიტყვა ვინმეს მიმართ მისი პირიდან. ვფიქრობ, მას გულში სევდა აქვს იმ პერიოდის, როცა ერთად ვიყავით. ის დიდ პატივს სცემს მიტროპოლიტ ონუფრის და ჩვენს ეპისკოპატს“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა პაველმა.
მიტროპოლიტის თქმით მათ საკმაოდ დიდხანს ისაუბრეს.
„როდესაც ეპისკოპოსმა მკითხა, როგორი იყო ჩემი მომავლის ხედვა, მე ვუპასუხე, რომ ჩვენი წმინდა კათოლიკური ქრისტეს ეკლესია იყო, არის და იქნება და ეს ახლად გაჩენილი „ეკლესიები“... მოვა დრო და ისინი დატოვებენ საეკლესიო ჰორიზონტს. . რადგან ყველაფერი, რაც არ არის ღვთისა... გაიხსენეთ, რა თქვა გამალიელმა: „რაც არ არის ღვთის ნება, განადგურდება, მაგრამ თუ ღვთიურია, ძნელია წინააღმდეგობის გაწევა“, - თქვა ეპისკოპოსმა.
მეტროპოლიტის თქმით, ამ შეხვედრის შემდეგ მას ინტერნეტში უკვე "მოღალატე" უწოდეს.
„მე ვიყავი, ვარ და ვიქნები ჩემი ერთიანი კანონიკური მართლმადიდებლური ეკლესიის ერთგული. მე ვიყავი მისი უნეტარესის მიტროპოლიტ ვლადიმერის ომოფორის ქვეშ, დღეს ვარ ჩემი წინამძღვრის, მისი უნეტარესის მიტროპოლიტ ონუფრის ომოფორის ქვეშ, რომელმაც ყველაფერი გააკეთა და აკეთებს იმისათვის, რომ ჩვენს ეკლესიას სიწმინდის სტატუსი ჰქონდეს“, - აღნიშნა ლავრის მმართველმა და გაიხსენა, რომ ის იყო დრაბინკოს ყველა ხელდასხმაზე: როგორც დიაკონის, ასევე მღვდლისა და ეპისკოპოსის.
„და მე ვისურვებდი, რომ ეს ადამიანი არ დაიღუპოს. იმედი მაქვს, მჯერა და ვლოცულობ - ასე ვუთხარი - რომ დედაეკლესიის წიაღში დაბრუნდები. არა მოსკოვის, არა თურქულ, არამედ შენი ეკლესიის წიაღში - რომელშიც დაიბადე. თქვენი ცხოვრების ფუძემდებელი - მე ვუთხარი - იყო მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ვლადიმერი“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა.
„მადლობელი ვარ ღმერთის და მოხარული ვიქნები, თუ ეპისკოპოს ალექსანდრეს მოუნდება დაბრუნდეს დედაეკლესიის წიაღში, სადაც დაიბადა, სადაც კვლავ ექნება უღტიერთობა მის უნეტარეს მიტროპოლიტ ონუფრესთან“, - დაასრულა ეპისკოპოსმა.