წინამძღვარი: ვლოცულობთ, რომ ჰოლოდომორი აღარასოდეს განმეორდეს
2023 წლის 25 ნოემბერს, ჰოლოდომორის მოვლენების ხსოვნის 90 წლისთავზე, მიტროპოლიტმა ონუფრიმ მოუწოდა უკრაინელებს, აღარასოდეს დაუშვან მსგავსი ტრაგედია განმეორებით, იუწყება უმე-ის პრესსამსახური.
მან აღნიშნა, რომ 1932-1933 წლების შიმშილობა ხელოვნურად შეიქმნა საბჭოთა კომუნისტური რეჟიმის მიერ.
„ყველამ კარგად ვიცით, რომ გასული საუკუნის 30-იანი წლების დასაწყისში შიმშილი არ იყო გამოწვეული მოსავლის უკმარისობით ან სხვა სტიქიური უბედურებით - შიმშილი იყო უკრაინელი ხალხის მიზანმიმართული დაცინვა ბოლშევიკური უღმერთო მთავრობის მიერ, რომელსაც სურდა ხალხის დამცირება ამ გზით“, - განაცხადა წინამძღვარმა და გაიხსენა, რომ ბოლშევიკებმა მალევე დაიწყეს აქტიური ბრძოლა ეკლესიის წინააღმდეგ.
„მასობრივი დევნა, სასულიერო პირებისა და მორწმუნეების სასტიკი რეპრესიები და მკვლელობები - ეს ყველაფერი სამუდამოდ არის ჩაწერილი არსებობის ისტორიის შავ ფურცლებზე და მაშინ დაპატიმრებული და მოკლული მორწმუნის ათასობით სული სამოთხეშია“, - აღნიშნა უნეტარესმა ონუფრემ.
ჰოლოდომორის მსხვერპლთა მოსახსენიებელი ლოცვის შემდეგ უნეტარესმა მოუწოდა მრევლს: „დღევანდელ ლოცვებში არ დავივიწყოთ ჩვენი ძმები და დები - უკრაინის მოქალაქეები, რომლებიც რუსული სამხედრო აგრესიის გამო კვლავ განიცდიან ჰუმანიტარული კატასტროფის მძიმე შედეგებს“.
„მე ასევე ვუსურვებ ყველა ჩვენგანს, რომ, მიუხედავად მთელი სიძულვილისა და აგრესიისა, რომელიც დღეს ჩვენი სულების დაბნევას ცდილობს, შევინარჩუნოთ სულიერი სიმშვიდე, განვწმინდოთ ჩვენი ცხოვრება უფლის მცნებების აღსრულებით, განსაკუთრებით მოყვასის მიმართ სიყვარულით , რომელიც არის მთავარი კრიტერიუმი ამქვეყნად ქრისტიანობის შესაცნობად (იოანე 13:35), რისთვისაც ჩვენ მოწოდებულნი ვართ ვიყოთ ნათელნი (მათე 5:14)“ - დაასკვნა უნეტარესმა.