ბაიდენმა გენდერული დისკრიმინაციის საწინააღმდეგო კანონი გამოსცა
2021 წლის 20 იანვარს შშ-ს ახალმა პრეზიდენტმა ჯოზეფ ბაიდენმა გამოსცა ,,ბრძანება გენდერული იდენტობისა და სექსუალური ორიენტაციის საფუძველზე დისკრიმინაციის პრევენციისა და მასთან ბრძოლის შესახებ . გვამცნობს საიტი  Белого дома
ბრძანების თანახმად, «ყველა ადამიანმა უნდა მიიღოს კანონის თანასწორი უფლება, მათი გენდერული იდენტიფიკაციისა და სექსუალური ორიენტაციის მიუხედავად».
«ყველა ადამიანს პატივისცემით უნდა მოვეპყროთ... იმის მიუხედავად ვინ არის იგი,და ვინ უყვარს მას. ბავშვებს უნდა ჰქონდეთ სწავლის უფლება, მათ არ უნდა იდარდონ იმაზე რომ შეიძლება საპირფარეშოში არ შეუშვან ან არ დაუშვან სპორტულ დარბაზებში...ზრდასრულ ადამიანს უნდა ჰქონდეს უფლება, იმუშავოს თავისი პროფესიით, მას არ უნდა ეშინოდეს რომ გაანთავისუფლებენ სამსახურიდან ,იმის გამო თუ ვისთან ერთად ცხოვრობს ის...ან...რომ მათი ტანისამოსი არ შეესაბამება სექსუალურ სტერეოტიპებს», – აღნიშნულია ბრძანებაში.
ასევე, ბრძანების მიხედვით, «შავკანიანი ამერიკელი-ტრანსგენდერები სამუშაო ადგილებზე აწყდებიან გაუგონარ დისკრიმინაციას,ძალადობას, მათ შორის ძალადობას სასიკვდილო შედეგითაც».
ბაიდენი ირწმუნება: «ჩემი ადმინისტრაციის პოლიტიკაა გენდერული იდენტობისა და სექსუალური ორიენტაციის საფუძველზე დისკრიმინაციასთან და ძალადობასთან ბრძოლა, აგრეთვე VII და სხვა კანონების დაცვის სრული უზრუნველყოფა,რომელიც კრძალავს გენდერული იდენტიფიკაციისა და სექსუალური ორიენტაციის საფუძველზე დისკრიმინაციასა და ძალადობას ».