მეუ უჩიოდა რუმინეთში "ვატნიკების" დომინირებას
მეუ-ის „მღვდელი“ რომან გრიშჩუკი ფეისბუქზე ჩიოდა, რომ რუმინეთში დომინირებენ „ვატნიკები“, რომლებიც თანაუგრძნობენ უმე-ს, მიტროპოლიტ ლონგინს, პავლეს და უმე-ის სხვა სასულიერო პირებს.
„ეს პრობლემა საკმაოდ ღრმაა. ადგილობრივები ამბობენ, რომ „ვატნიკების“ დაახლოებით 20% თანაუგრძნობს რუმინეთში მოსკოვის საპატრიარქოს და უარყოფითად აღიქვამს უკრაინასა და უკრაინელებს“, - წერს გრიშჩუკი. ის ადანაშაულებს უმე-ის ბუკოვინელ მღვდლებს, რომლებსაც რუმინეთში ჰყავთ ნათესავები და მეგობრები.
„მინდა გითხრათ, რუმინელ ძმებო და დებო: ნაკლებად მოუსმინეთ ლონგინ ჟარს, პაველ მერსედესს ან მოსკოვის სხვა აგიტატორებს. იმიტომ, რომ მათ დღეს პრობლემები აქვთ არა რწმენის გამო, არა იმიტომ, რომ მართლმადიდებლები არიან, არამედ სეპარატიზმის, უკრაინული სიძულვილისა და მოსკოვის ნარატივების გამო, რომლებსაც ისინი გამოსვლებში ავლენენ, იმალებიან ბავშვების, ხატების ან ჯვრების მიღმა!“ - ირწმუნება გრიშჩუკი და მოუწოდა თემებს უკრაინის რუმინულენოვანი სოფლები გადავიდნენ მეუ-ის „რუმინულ ვიკარიატში“.
„ამ გზით თქვენ შეგიძლიათ დარჩეთ თქვენს ეროვნულ იდენტობაში და არ ჩაერთოთ იმ კონფესიაში, რომელმაც აკურთხა ომი და პასუხისმგებელია ასობით ათასი ჩვენი თანამოქალაქის სიკვდილში!“ - განაგრძო „მღვდელმა“.