ლავრასთან „აქტივისტთა“ ქმედებებზე იურისტებმა უკვე 16 განცხადება წარადგინეს
2023 წლის 8 დეკემბრისთვის უკვე 16 განცხადებაა წარდგენილი კიევ-პეჩერის ლავრის მრევლის მიმართ ეგრეთ წოდებული აქტივისტების მიერ კრიმინალური დარღვევების ჩადენის შესახებ, - განუცხადა „მირიანებს“ მონასტრის ადვოკატმა დიმიტრი ცვეტოვმა.
ამავე დროს, მისი სიტყვებით, პოლიციელებს არ შეაქვთ ეს მონაცემები სასამართლომდე გამოძიების ერთიან რეესტრში და არ იწყებენ გამოძიებებს.
„ამასთან დაკავშირებით, პოლიციის უმოქმედობის ფაქტების გამო, ჩვენ მივმართეთ პეჩერის რაისასამართლოს მოსამართლეს. ამჟამად სასამართლომ განიხილა 12 საჩივარი და განაწესა, რომ ეს მონაცემები შეიტანონ სასამართლომდე გამოძიების ერთიან რეესტრში. 9 განჩინება გაგზავნილია პეჩერის პოლიციის სამმართველოში. მაგრამ მხოლოდ ორი მონაცემი შესულია სასამართლომდე გამოძიების ერთიან რეესტრში და დაწყებულია წინასასამართლო გამოძიება“, - თქვა იურისტმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ სასამართლომ დაავალდებულა პოლიცია ლავრის „აქტივისტთა“ წინააღმდეგ 10 სისხლის სამართლის საქმის აღძვრის შესახებ.