როვნოში უმე-ს ტაძართან განძი იპოვეს
2023 წლის 11 დეკემბერს ქალაქ როვნოს უმე-ს მიძინების ტაძართან ბავშვებმა განძი იპოვეს - ზარდახშა ოქროს მონეტებით, განაცხადა ადგილობრივმა რესურსმა «РадиоТрек».
როგორც გამომაცემლობა წერს, ტაძრის წინ აგებდნენ ფილებს და თხრიდნენ მიწას. ბავშვებმა, რომლებიც უქმეებზე იქ თამაშობდნენ, აღმოაჩინეს ორლიტრიანი ქილის მოცულობის ზარდახშა, რომელშიც სამეფო ოქროს ფული იყო.
თვითმხილველთა სიტყვებით, ზარდახშის რეკვიზიცია პოლიციამ მოახდინა. ჟურნალისტებმა დამატებითი ინფორმაციისთვის სამართალდამცავებს მიმართეს, მაგრამ იქ უთხრეს, რომ „ჯერ არავინ არაფერი არ იცის“.
მიძინების ხის ეკლესია ერთ-ერთი ყველაზე ძველია ქალაქში. ის 1756 წელს იყო აშენებული. ჩვენამდე პრაქტიკულად  პირვანდელი სახით მოაღწია.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ როვენში სამხედრომ, რომელიც უმე-ს ტაძარს იტაცებდა, ახალი ტაძრისთვის მიწა გადასცა.